MAN TGS – Dağıtım hizmetinde daha fazla verimlilik

Dağıtım kamyonlarının uzmanı: MAN TGS birçok taşıma sektöründe sürekli olarak kullanılmaktadır. İçecek, yeni kesilmiş kereste veya taş - Ağır yükleri güvenilir biçimde hedefine ulaştırır. Bu kamyon her alanda başarılıdır. Güçlü motorları, rakipsiz taşıma kapasitesi ve benzersiz ergonomisi sayesinde son derece özel görevlerin de başarıyla altından kalkabilmektedir. Ayrıca sağlam, ekonomik ve güvenli yapıdadır – Araç filonuz için mükemmel çözüm.


Çok Yönlü

2,3 ve 4 akslı olarak MAN TGS her işin üstesinde doğru şekilde gelebilmektedir. İçecek taşıma lojistiği, soğutmalı taşımacılık, arıtma ekonomisi, şantiye taşımacılığı, ağaç taşımacılığı, itfaiye veya tehlikeli madde taşımacılığı sektörlerine yönelik kişisel görevlerinize ve beklentilerinize uygun olarak tasarlanmıştır. Yüksek bir esnekliğin sunulması için dağıtım hizmetine yönelik MAN TGS bünyesinde örneğin yönlendirmeli ve kaldırmalı ilave arka aks kullanılmaktadır.


Yüksek Taşıma Kapasitesi

Özellikle yoğun yük kapasitesi gerektiren yakıt depolama ve silo alanlarında TGS-TS rakipsiz standartlar sunar. Ağırlık optimizasyonlu donanımları sayesinde çok düşük net ağırlığa sahiptir ve daha fazla yük taşıyabilmektedir. Kullanıma uygun donanımlara sahip 4x2 çekme kamyonu, aynı donanımlara sahip standart bir çekme kamyonundan 360 kg daha hafiftir — Azami taşıma kapasitesi için önemli bir avantaj.


Verimlilik

MAN TGS verimlilikte standartları yeniden belirlemektedir. Daha az yakıt, daha fazla güç – Düşük yakıt tüketimi ile yüksek dinamik öğeleri birleştiren torku güçlü Common Rail motorlar. Daha az gider, daha fazla etki – Otomatikleştirilmiş MAN TipMatic® vites sistemi sürücünün yükünü hafifletir, aktarma organlarını korur ve dizel tasarrufu sağlar.

12 vitesli MAN TipMatic® şanzımanı konfor ve verimliliğin mükemmel bir sentezini oluşturur. Kullanımı son derece kolaydır, sürücü tarafından tam otomatik olarak veya direksiyondaki kol üzerinden manüel olarak kullanılabilir. Debriyaj pedalına ve vites koluna ihtiyaç duyulmaz. Sürücünün dikkati dağılmaz ve dikkatini tamamen trafik akışına verebilir.


Güçlü

MAN TGS her kullanım türü için güçlü bir seçenektir ve üstün çekiş gücü sayesinde tüm yol şartlarının üstesinden gelir. Euro 6 kapsamındaki yenilikçi D20 ve D26 motorları (235 kW (320 PS) ile 353 kW (480 PS) arasında) sadece tekerleklerden fazlasını hareket ettirir. Torku güçlü motorlar, asfalt ve arazi modu bulunan otomatikleştirilmiş MAN TipMatic® şanzıman ve MAN PriTarder® birlikte güçlü bir kombinasyon oluşturur.

Sınıfında benzersiz olan MAN PriTarder® düşük araç hızlarında bile 600 kW değerinde üstün bir frenleme gücü sunar ve bu sayede sürüş emniyetinin arttırılmasına katkıda bulunur — Ağır yük dağıtım taşımacılığında, şantiye kullanımında ve eğimli arazilerde faydalanabileceğiniz önemli bir avantaj. MAN PriTarder® % 90 oranında tüm frenlemeleri karşılayabilir.

Verimlilik güçlü bir tahrik gerektirmektedir

Yeni Euro 6 egzoz gazı teknolojisine sahip MAN araçları; test edilmiş ve onaylanmış motor teknolojilerini, mükemmelleştirilmiş elemanları ve birbirleriyle mükemmel uyumlu teknolojileri içermektedir. Buradaki ana noktayı torku güçlü altı silindirli motorlar oluşturmaktadır. Ekstra düşük emisyon değerlerine ulaşmak için, MAN tarafından Common Rail enjeksiyon, egzoz gazı geri beslemesi (AGR), selektif katalitik redüksiyon (SCR) ve dizel partikül filtresi (DPF/CRT) gibi teknolojiler kullanıma sunulmaktadır. Sonuç: MAN Euro 6 motorları, düşük yakıt tüketimi değerleri ve düşük AdBlue® tüketimleri ile sektörlerde lider konuma sahiptir.

Dağıtım taşımacılığındaki çok yönlü beklentileri karşılayan aktarma organları — Avantajları:

 • Euro 6'da 480 PS güce kadar D20 ve D26 serileri altı silindirli Common-Rail dizel motorlar
 • Devreye sokulabilir ön tahrik MAN HydroDrive®
 • Otomatikleştirilmiş manüel şanzıman MAN TipMatic®
 • Rakipsiz çok yönlü tekerlek ve tahrik formülleri - 4x4, 6x6, 8x6 ila tüm tekerleklerden çekişli 8x8 kamyon
 • MAN PriTarder® ile optimum fren gücü


En yüksek güvenilirlik için kendini kanıtlamış teknoloji.

1. Ocak 2014 tarihinden itibaren Avrupa'da trafiğe çıkış izni alan tüm kamyonlar için Euro 6 egzoz gazı normu geçerlidir. Bu zorlayıcı standartlara uyulabilmesi için MAN tarafından tüm mühendislik birikimi ve bilgisi Euro 6 motorlarının geliştirilmesi yönünde kullanılmıştır. Common Rail, egzoz gazı geri beslemesi (AGR), selektif katalitik redüksiyon ve dizel partikül filtresi (DPF/CRT) gibi kilit öneme sahip teknolojiler MAN tarafından seri üretimde zaten senelerdir kullanılmaktadır. Bu üstün teknolojiler Euro 6 için bir araya getirilmiş ve birbirleriyle optimum uyuma sahip olmaları sağlanmıştır. Sonuç: MAN motorlarının Euro 6 modeli de, rakiplerine kıyasla daha ekonomik tüketimli ünitelerdir.


Şanzıman — Vites geçişlerinde verimlilik

Dağıtım hizmetinde başarılı olmak isteyen kişi, yakıttan tasarruf eden ve aynı zamanda yüksek performans sunan motorlara ihtiyaç duyar. Tam otomatik veya manüel olarak kullanılabilen MAN TipMatic® şanzıman sayesinde verimli vites geçişleri mümkündür. Bu şanzıman sayesinde yakıt tüketiminin azaltılması, aktarma organlarının korunması ve diğer şanzımanlara oranla önemli ağırlık avantajlarının elde edilmesi mümkündür.

Verimli vites geçişleri: MAN EasyStart sistemi ile MAN TipMatic®

MAN TGS varyant açısından zenginliğini motor donanımlarında da göstermektedir. Euro 6 modeli güçlü ve çevre dostu altı silindirli sıralı motorlar (D20 ve D26 üretim serisi - 235 kW (320 PS) ila 353 kW (480 PS)) neredeyse sıfır zararlı madde atımı ile çalışmaktadır. Daha ekonomik sürüş için opsiyonel olarak sunulan otomatikleştirilmiş MAN TipMatic® şanzımanı kullanıma sunulmaktadır. Otomatik veya direksiyondaki dokunmatik kol üzerinden manüel kullanım sayesinde sürücünün dikkati dağılmaz ve dikkatini tamamen trafik akışına verebilir. Motor frenine basılması durumunda, şanzıman kendiliğinden optimum vitese geçiş yapar ve tüm fren gücü kullanıma hazırdır. Bu akıllı vites konsepti sayesinde MAN TipMatic® özellikle ekonomik bir yapıya kavuşmuştur, yakıt tüketimini azaltan ve aktarma organlarını koruyan bir niteliğe sahiptir. Sürücünün yükünün hafifletilmesi amacıyla ayrıca entegre kalkış yardımı MAN EasyStart kullanılmaktadır, bu sistem fren pedalından ayak çekildiğinde, sürücü gaz pedalına basana kadar mevcut tüm fren basıncını otomatik olarak muhafaza eder. Altı silindirli motorlarda MAN TipMatic® on iki vitesli versiyon olarak sunulmaktadır.


Stabil şasi

Çok sayıda geçerli ön aks yükü, düz yay/havalı süspansiyon ve tam havalı süspansiyon sistemleri ve Euro römorklu araçlara ve Hacim römorklu araçlara yönelik farklı donanım yükseklikleri ile MAN TGS tarafından uzun yol taşımacılığına yönelik güvenilir ve stabil bir "ortak" kullanıma sunulmaktadır.

Araç şasisi 90 mm indirilip 190 mm kaldırılabilmektedir. Kontrol sistemi ECAS sayesinde şasi yüksekliğine yönelik hassas ayarlar yapılabilmektedir. Bu sistem iki adet çağrılabilir yükseklik seviyesine yönelik hafıza fonksiyonu temelinde çalışmaktadır ve bir parmak dokunuşu ile kolayca kullanılabilir.

Avantajlar:

 • Stabil, ağırlık optimizasyonlu şasi konstrüksiyonu
 • Arttırılmış donanım ekleme kabiliyeti için düz şasi üst kenarı
 • İlave montaj ve donanım ekleme parçaları için delikli paneller
 • Hipoid aks, opsiyonel diferansiyel kilidi ile
 • TGM ve TGS üretim serileri için ilave arka aks sayesinde manevra kabiliyeti
 • Süspansiyon varyantları - Düz yay/düz yay-, düz yay/havalı ve tam havalı süspansiyon
 • Daima eşit kalan sürüş seviyesi için havalı süspansiyon kontrolü ECAS

LX sürücü kabini

MAN TGS LX sürücü kabini tam bir ev konforu, yeterli bir kullanım alanı ve optimum görüş açısı sunmaktadır. Düşük sürücü kabini ağırlığı yüksek bir verimlilik sağlamaktadır. LX sürücü kabininde konforlu bir yatak, son derece yeterli eşya saklama bölmeleri ve yolcu koltuğunun ön kısmında tam dikey yükseklik alanı mevcuttur. Çok fonksiyonlu bir saklama gözü de talep üzerine temin edilebilmektedir.

Sürücü için avantajlar:

 • Daha düşük basamak yüksekliği
 • Ön yolcu koltuğunun önünde komple yüksek tasarım
 • Bagaj ve kişisel eşyalar için iyi bir saklama gözü kapasitesi
 • Sürücü bölümüne yönelik iyi bir çevresel ve genel
 • görüş alanı
 • İki sürücülü uzun sürüşler için rahat yataklar

Şirket sahibi için avantajlar:

 • İlgili yük kapasitesi avantajı ile düşük net ağırlık
 • İlgili römorklarla bağlantılı dar alın yüzeyi sayesinde düşük hava direnci (yakıt tüketimi) - Esnek kullanıma uygun

Çalışma Konforu

Hem aerodinamik hem konforlu

Araca kazandırılan aerodinamik yapı, aracın hem görsel olarak hem de ekonomik olarak daha da geliştirilmesini sağlamıştır. İç mekanda ise sürücüleri, yüksek kalitede koltukların ve geliştirilmiş ergonomik yapının bulunduğu bir donanım beklemektedir. Test edilmiş LX sürücü kabini, yüksek konforu ve uygun iki kademeli giriş yüksekliği sayesinde ikna edicidir.
Büyük bir yatakla donatılmış olup çok seçenekli eşya koyma imkanlarına sahip bu kabin uzun yolculuklardaki kullanımlar için oldukça uygun bir seçenektir. Olası refakatçiler için ikinci bir yatak da entegre edilmiştir.

B direği arkasındaki pencere, kabin içine daha fazla gün ışığının girmesini sağlar ve dar açılı girişlerde sol arka tarafa daha iyi bir görüş açısı sunar.Daha fazla ergonomi ve stil

Gözü almayan göstergeler kolay anlaşılır yapıdadır; kumanda elemanları ise mantıklı bir şekilde sıralanmış ve kolay erişilir durumda bulunmaktadır. Standart donanım olarak monte edilen çok fonksiyonlu direksiyon ile şimdi her şeyi en iyi şekilde kontrol altına alabilirsiniz. Ellerinizi direksiyondan çekmeden, araç bilgilerini çağırabilir, telefon çağrılarına cevap verebilir ve radyo ayarlarını değiştirebilirsiniz. LX sürücü kabini özellikle inşaat alanı, depo veya silo araçlarında rahatlıkla kullanılabileceği gibi, soğuk içecek ve inşaat malzemesi taşımacılığına da son derece uygundur.

Girin ve yerinizi alın:

 • Stil dolu ambiyans, yüksek kalitede malzemeler
 • Göz almayan göstergeleri ve çok fonksiyonlu direksiyon simidi olan sürücü oryantasyonlu kokpit
 • LCD ekranlı ve sezgisel menü yönlendirmeli merkezi gösterge paneli
 • Vücuda uygun tasarımlı ve kişisel ayarlama imkanlı koltuklar
 • Mükemmel iç mekan sıcaklığı için otomatik klima
 • Talep doğrultusunda ilave ısıtma cihazları


Ev Konforu

Sürücü nasıl hissederse öyle sürer

İyi bir uyku sonrasında gün daha iyi başlar. 5 bölgeli yatak latasına ve soğuk köpük minderlere sahip yataklar - talep üzerine 7 destek bölgesi ile - birinci sınıf bir uyku konforu sunmaktadır. Değiştirilebilir minderlere yönelik kumaş kılıf nefes alan yapıdadır ve yıkanabilir. Yatak ölçüleri de her talebe cevap verecek niteliktedir. Alt yatak yüzeyi 1,71 metrekare, üst yatak yüzeyi ise 1,50 metrekaredir — Rahat hissetmeniz için gereken alan mevcuttur.Düzenli ve hafif yapıda tasarlanmıştır

Bagaj ve kişisel eşyalara yönelik çok sayıda eşya koyma bölmesi sayesinde tüm sürücü kabini varyantları düzenli bir yapıya kavuşmuştur.

Verimli ve güvenli yolculuklar

Taşıma sektöründeki güvenilirlik ve verimlilik kazaların engellenmesi sayesinde sağlanır. Bu nedenle MAN bünyesinde yenilikçi güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi birincil önceliğe sahiptir.
MAN TGS güvenlik donanımları

 • Mesafe kontrollü hız sabitleyici (ACC)
 • Elektronik stabilite programı (ESP)
 • Aktif sarsıntı istikrarı (CDC)
 • MAN BrakeMatic®
 • Dijital aks yükü göstergesi

Taşıma verimliliği: Verimli ve sürekli mobilite için program

Güçlü bir ekonomik yapı için sorunsuz işleyen bir mobilite gereklidir. Değerli enerji kaynaklarını korumak için ticari araçların mümkün olduğunca yakıt tasarruflu olarak seyahat etmesi gereklidir. MAN Kamyon & Otobüs sistemi saf yakıt tasarrufu kavramından yola çıkmakta ve müşterilerine toplam işletim giderlerinin (TCO) azaltılmasına yönelik kapsamlı bir program sunmaktadır.

MAN servis sözleşmeleri Avrupa genelinde geçerlidir

Usulüne uygun bakım ve profesyonel onarım çalışmaları güvenliği arttırmakta ve aracınızın kullanım ömrünü uzatmaktadır. Bu nedenle servis ihtiyacı durumunda ilk tercih noktası mutlaka yetkili bir MAN servis işletmesi olmalıdır, ancak bu sayede müşterilerin güvenilir ve yüksek kalitede bir servis hizmeti almaları mümkün olur. MAN bakım ve onarım sözleşmeleri ile araç sahipleri her zaman garanti altındadır: Asıl işinize konsantre olabilirsiniz, servis işlerini MAN halleder. Yurtdışında da mobilite hizmetlerini sunabilmek için MAN servis sözleşmeleri Comfort, ComfortPlus, ComfortRepair ve ComfortSuper artık Avrupa çapında geçerliliğe sahiptir. Sözleşme türüne bağlı olarak genel bakımlar, yasal olarak öngörülen kontroller veya işletim koşullu aşınmalara neden olabilecek kusurların giderilmesi artık yurtdışında da mümkündür. Bölgesel MAN servis istasyonu bu durumda müşterinin araç filosuna yönelik istekler ile ilgilenir.