MAN Lion´s City – Şehir içinde konforlu seyahat

Alçak tabanlı şehiriçi otobüs serisi MAN Lion´s City, şehiriçi trafiğine yönelik tüm beklentileri karşılayacak niteliktedir. Modüler konsepti sayesinde MAN, toplu taşıma sektöründe her ihtiyaca yönelik farklı otobüs modelleri sunmaktadır. Her modelde konfor, güvenlik ve sürekli ekonomi kavramları üzerinde hassasiyetle durulmaktadır.


Çevre Dostu

MAN Lion´s City şehiriçi otobüs şehiriçi trafiğine yönelik lider bir örnek durumundadır. Bu otobüsler sorunsuz bir şekilde Euro 6 egzoz gazı normunu karşılamakta ve Almanya'da "Mavi melek" ve "Çevre ve sağlık dostu" etiketlerini taşımaktadırlar. MAN Lion´s City model serisine yönelik tüm otobüsler yasal gürültü seviyesi üst sınırlarına uyumludur ve şehiriçi oturma alanlarına yönelik belirlenen egzoz gazı ve partikül değerleri taleplerini karşılamaktadır — Araçta dizel motor, CNG tahriği veya Hibrit teknolojisi olması fark etmez.


Ekonomik

Verimlilik ve ekonomi alanlarında da MAN Lion´s City otobüsleri yeni standartlar getirmektedir. Yeni nesil klima sistemleri şu ana kadarki klima sistemlerinden önemli ölçüde hafif yapıdadır. Daha düşük ağırlık ve daha yüksek verimlilik yakıt tüketiminin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır.


Esnek

Lion´s City şehiriçi otobüslerine yönelik alçak taban programı sayesinde MAN tarafından her kullanıma uygun bir model sunulmaktadır: 10,50 metre boyundaki Lion´s City M kısa solo otobüs modeli 18 metrelik bir dönüş çapı kapasitesi ile özellikle dar şehiriçi yollarındaki kullanımlar için ideal çözümdür. Bu alçak tabanlı MAN Lion´s City solo otobüste yatay monte edilmiş MAN D20 Common Rail motor kullanılmaktadır. Ayrıca MAN tarafından körüklü otobüs olarak Lion´s City G ve Lion´s City GL de kullanıma sunulmuştur. Etkileyici 18.75 metrelik uzunluğu ile Lion's City GL sorunsuz bir şekilde 160 kişinin üzerinde yolcuyu taşıyabilmektedir.

Program kapsamındaki iki adet üç akslı şehiriçi otobüsü yolculara yönelik daha fazla alan ve uzunluğuna rağmen iyileştirilmiş manevra kabiliyeti ile öne çıkmaktadır: MAN Lion´s City L - 14,70 m uzunluk ve bir metre daha kısa olan MAN Lion´s City C. Her iki otobüste de aktif yönlendirmeli üçüncü bir aks bulunmaktadır.


Konforlu

Alçak tabanlı otobüs serisine yönelik tüm modeller etkileyici atmosfere sahip iç mekan konseptleri ve sunmuş oldukları yüksek konfor standartları ile şaşırtmaktadır: Ergonomik koltuklar rahat bacak mesafesi sunarken, yeni açılır cam tavan kapakları iç mekanın daha aydınlık olmasını sağlamaktadır; körüklü otobüs modellerinde bulunan ışığı geçirgen nitelikteki körük tipi bu aydınlık konseptini destekler yapıdadır. Bütün bunların sonucunda yolcuları rahat ve güvenli yolculuklar beklemektedir.

En üst seviyede güç. Daha fazla verimlilik.

MAN Lion´s City üretim serisi düzenli hat trafiğindeki verimlilik kavramını yeniden tanımlamaktadır: MAN dizel motorları Common Rail teknolojileri sayesinde yüksek verimlilikte tasarruflu ve kuvvetli çekiş sağlayan sürüş imkanları sunmaktadır. Ayrıca bu dizel motorlar son derece güvenilir yapıdadır. Coğrafi şartlara adaptasyonlu kumandaya sahip dört ve altı vitesli otomatik şanzımanlar sayesinde her bir Citybus modeli optimum sürüş özelliklerine ve performans değerlerine (184 kW (250 PS) ile 265 kW (360 PS) arasında) sahiptir. Altı silindirli doğalgaz (CNG) motoru - 200 kW (272 PS) veya 228 kW (310 PS) - olan modelimiz de şehiriçi sürekli kullanımlarda kendini kanıtlamıştır.

Her yol koşuluna uygun ideal tahrik

Eğimli dar sokaklarda veya büyük rampalarda olması fark etmez, coğrafi şartlara adaptasyonlu vites stratejili MAN otomatik şanzımanı her zaman en verimli performansı sunmaktadır. MAN tüm Lion´s City otobüs serileri için iki farklı şanzıman versiyonu sunmaktadır. Optimum tahrik aksamı konfigürasyonu ile bağlantılı olarak bu şanzımanlar, dizel motorlara yönelik tüketim değerlerini daha da iyileştirmektedir.

Voith DIWA Şanzıman: Bu şanzıman standart donanım olarak tüm MAN Lion´s City seri otobüs modellerinde kullanılmaktadır. Bu şanzıman türü elektronik aktarma organları bağlantısı, verimli mekanik-elektronik güç dağılımı ve performanslı ikincil retarder ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca coğrafi şartlara adaptasyonlu SensoTop vites programı da mevcuttur, bu program ağır araç sınıflarında da optimum vites devir sayılarının ve önemli oranda düşük yakıt tüketiminin elde edilmesini sağlamaktadır. Ayrı, bakım gerektirmeyen bir yükseklik ölçer otomatik olarak rampaları ve eğimleri algılar ve bu yol koşullarına yönelik optimum vites geçiş noktalarını hesaplar.

ZF EcoLife Şanzıman: Bu opsiyonel olarak temin edilebilen şanzıman türü giriş torklarını arttırır ve entegre birincil retarderin frenleme torkunu maks. 650 Nm oranında arttırır. Ayrıca entegre elektronik bir kumanda mevcuttur ve uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Burulma sönümlemeli entegre bir konvertör alt viteslere konforlu geçişi sağlar ve bu sayede ivmelenme değerlerini iyileştirir. TopoDyn akıllı vites programı sayesinde yakıt tüketimi % 5 oranında azaltılır, bu sistem içerisinde coğrafi şartlara veya yük durumuna bağlı olarak beş vites programı arasında seçim yapılır.


Güvenli Sürüş

Gelecekte güvenliğe, kalite ve güvenilirliğe yönelik beklentiler giderek artacaktır.

Çok sayıda teknik geliştirme ve yenilik daha ilk bakışta göze çarpmaktadır – örneğin ham madde alanında, tahrik sisteminde, yürüyen aksamda veya yardımcı sistemlerde. Bu alanda da MAN eksiksiz niteliktedir.MAN Lion´s City Güvenlik Donanımları:

 • Elektronik stabilite programı (ESP)
 • Elektronik fren sistemi (EBS)
 • Yangın koruması
 • Burulma emniyetli iskelet yapısı
 • Konforlu alçak tabanlı aks

Şehir trafiğinde her zaman verimli sürüş

Tüm MAN Lion´s City modellerinde özel verimli bir şanzıman sistemi mevcuttur. Coğrafi şartlara uyumlu şanzıman kumandası sürüş sırasında otomatik olarak en verimli vites programını aktifleştirir - yoldaki eğimlere veya meyillere bağlı olarak. Yüksek eğimli rampalarda Power modu otomatik olarak maksimum gücü kullanıma sunar. Buna karşılık düz yollarda Eco-modu yakıttan tasarruf edilmesini sağlayan, yüksek viteslere geçiş yapar. Düşük vites devir sayılarında sağlanan sessiz sürüş özellikleri de diğer önemli bir avantajıdır. Yokuş aşağı yollarda sistem tarafından otomatik olarak maksimum fren gücü kullanıma sunulur.

 • Egzoz gazı geri beslemesi (AGR)
 • Selektif katalitik deoksidasyon (SCR)
 • MAN CRTec®
 • Doğalgaz işletimli motorlar

MAN Servis sözleşmeleri

MAN Truck & Bus AG kısa sürede kendini amorti eden kişisel hizmet paketleri sunmaktadır – Mutlak güvenilirlik ve en üst seviye kalite.


MAN satış sonrası portalı

Yeni MAN satış sonrası portalı üzerinden MAN satış sonrasına yönelik tüm önemli bilgileri ve hizmetleri çağırabilirsiniz.

MAN satış sonrası portalı


MAN TopUsed İkinci el araçlar

MAN Truck & Bus AG, bir MAN Lion´s City otobüs serisi modelini ikinci el olarak temin etme imkanını sunmaktadır. Taleplerinize uygun şehiriçi otobüsü bulmak için kapsamlı arama fonksiyonlarından faydalanın.

MAN ikinci el araçlar

Konforu arttırmaya yönelik daha geniş iç mekan

MAN Lion´s City otobüslerinin iç mekanında yolcular şehir trafiğinin gürültüsünden en yüksek seviyede arındırılmaktadır. Uyumlu açık renklerle bezenmiş iç mekan yolcuların kendilerini daha konforlu ve ferah hissetmesini sağlamaktadır. İç mekandaki ferahlık ve aydınlık hissinin arttırılması için opsiyonel olarak açılır cam tavan kapakları da sunulmaktadır. Körüklü otobüs modellerinde talep üzerine yolcu bölümünü aydınlatan, ışığı geçiren (yarı saydam) bir körük kullanılabilmektedir. Ergonomik ve konforlu yapıdaki koltuklar desteksiz olarak yerleştirilmiştir ve bu sayede koltuklar arasında daha fazla alan sunmaktadır. Biniş ve iniş kapıları ve orta kapı bölümü konforlu bir biniş-iniş sağlamak amacıyla oldukça alçak yapıda tasarlanmıştır. Yaşlı ve yürüme engelli kişilerin biniş ve inişlerini kolaylaştırmak amacıyla aracın sağ tarafı 80 mm'ye kadar alçalabilen bir donanıma sahiptir.


Atmosfer

Açılır cam tavan kapağı

Şu ana kadar sunulan plastik tavan kapaklarının aksine yeni açılır cam tavan kapakları aracın iç kısmına daha fazla gün ışığı gelmesini sağlamaktadır, bu sayede yolcu bölümü en yüksek seviyede aydınlatılabilmektedir. Elektrik kumandalı açılma fonksiyonu sayesinde bu kapaklar sıcak günlerde maksimum bir temiz hava sağlamaktadır. İlave nitelikteki bir güvenlik donanımı olarak kullanıma hazır bir imdat çekici aracın içinde mevcuttur, bu tertibat sayesinde acil durumlarda açılır cam tavan kapaklarından aracın terk edilmesi normale kıyasla daha hızlı gerçekleşebilmektedir.

Yarı saydam körük

Işığı geçiren yapıdaki körük, MAN Lion´s City serisine ait körüklü otobüsler için esnek geçiş sistemi olarak geliştirilmiştir. Sağlam malzemesi gün ışığını mümkün olduğunca aracın içine almakta, karanlık alanlardaki ışık yoğunluğu önemli ölçüde artmaktadır. Tavan kapakları ile bağlantılı olarak aydınlık bir atmosfer oluşmaktadır. Bu atmosfer sürüş konforunu arttırmakta ve yolcuların koltuklarına daha güvenli bir şekilde oturmaları ve araçtan daha güvenli bir şekilde inmeleri sağlanmaktadır.


Klima sistemi

Yeni nesil MAN Lion´s City otobüs serisi için klima sistemleri komple revize edilmiştir. Bu yeni nesil klima sistemleri yolcu bölümündeki en uygun klima koşullarının sağlanmasını mümkün kılmaktadır. Şu ana kadarki modeller ile karşılaştırıldığında, yeni klima sistemleri çok daha sessiz ve verimli çalışmaktadır. Ayrıca bu klima sistemleri eskiye oranla daha hafif yapıdadır, daha az enerji harcar ve bakımları daha kolay yapılabilmektedir.Biniş ve İnişler

Engellilere yönelik donanımlar

Tüm MAN Lion´s City modellerinde AB düzenlemesi olan AEK R107 gereksinimlerini karşılayan engellilere yönelik donanımlar mevcuttur. Bu sayede opsiyonel, katlanabilir bir tekerlekli sandalye rampası ikinci kapıda yaşlı ve engelli kişilerin kullanımına sunulabilmektedir. Bu rampanın manuel veya otomatik seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca yolcu bölümünde tekerlekli sandalye için yeterli bir alan olması sağlanmış ve engelli kişiler için opsiyonel katlanır koltuklar kullanıma sunulmuştur.
Basamaksız kapı eşiği, düz zeminli yolcu bölümü

MAN Lion´s City otobüslerinin tümü alçak tabanlı olarak tasarlanmaktadır, bu sayede mümkün olan en konforlu biniş ve inişler sağlanmaktadır. Ayrıca yolcu bölümü zemini komple düz yapıda tasarlanmıştır ve basamaksız bir yüzey sunmaktadır.


Aks indirme fonksiyonu

Hızlı şehiriçi biniş ve inişlerinde maksimum güvenliği sağlamak amacıyla tüm MAN Lion´s City modellerinde aracın yan kısmının alçaltılmasını sağlayan bir donanım mevcuttur. Seri üretim aks indirme fonksiyonu sayesinde zemin ile biniş yeri arasındaki mesafe 80 mm yüksekliğinde azaltılabilmekte ve tüm yolcular için konforlu bir biniş imkanı sunulmaktadır.

Bir bakışta konforlu sürücü bölümü

Bu sürücü bölümü veya ayrıca temin edilebilen VDV sürücü bölümünde her şey uyumlu durumdadır: Sürücü bölümü, sürücü tarafından çok çabuk anlaşılır, konsantrasyon kaybı yaşanmaz ve etrafında olanlara her daim hakim konumdadır. İlgi çekici yapıda tasarlanan sürücü bölümü konfor, kullanım kolaylığı ve ergonomi unsurlarına yönelik tüm beklentileri karşılayacak niteliktedir. En küçük ayrıntılar bile sürücünün kişisel beklentilerine uygun olarak tasarlanmıştır: Kolay anlaşılır kumanda elemanları düzeni, rahatlıkla okunan ekran ve ergonomik tasarlanmış gösterge panoları. Etkileyici LC ekran merkezi olarak konumlandırılmıştır. Sürücü bu ekran sayesinde aracın işletim ve diyagnoz verilerine yönelik tüm bilgileri elde edebilir. Alçaltılarak büyütülmüş ön cam ve katlanır yan aynalar sayesinde sürücünün görüş alanı arttırılmıştır.

Sürücü koltuğu uzun sürüşlere uygun olarak tasarlanmıştır: Koltuk — ve direksiyon — için yükseklik ve eğim ayarı yapılması mümkündür.

İlk bakışta öne çıkanlar:

 • Yüksek kullanım konforu sunan ergonomik sürücü bölümü
 • Geliştirilmiş menü ve tuş tasarımlarına sahip kolay anlaşılır gösterge
 • Konforlu sürüşler için ergonomik ve ayarlanabilir koltuk
 • Yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir direksiyon
 • İşletim ve diyagnoz verilerinin görüntülenmesi için LC ekran
 • Aşağı indirilmiş ön cam ve geniş açılı aynalar sayesinde iyi bir görüş alanı
 • Sürücü bölümü için pratik, kapatılabilir saklama gözleri
 • Alçaltılmış ön cam ve katlanır geniş açılı aynalar sayesinde geniş görüş alanı

Alçak kapı eşiği, yüksek konfor: Lion's City LE

MAN Lion's City LE (Low Entry), şehir trafiği için tasarlanmış bir konsept sunuyor. Kapı 1 ve 2'de alçak kapı eşiklerine sahip 12 metrelik otobüs, yeni konfor standartları sunuyor. Aynı zamanda müşterinin sürüş istikametinde daha fazla koltuğa yönelik talebini de karşılıyor ve daha rahat ve yüksek bir koltuk pozisyonu sunuyor. Lion's City LE'nin çekici fiyat-performans oranını sağlamak için MAN Lion's City ailesinden çok sayıda değerli bileşen eklendi. Ayrıca bu otobüs düşük toplam işletme maliyetleri de sağlıyor: Arkadaki kolayca erişilebilen tahrik, motor bölmesine yapı türüne bağlı olarak daha fazla yeri kullanıma sunuyor. Böylece MAN Lion´s City LE bakımı ve onarımı özellikle kolay bir otobüs haline geliyor.Rahat biniş ve iniş

Belediye otobüsü Lion's City LE, 320 mm'lik kapı eşiği ile binmesi ve inmesi çok kolay bir otobüs. Standart aks indirme fonksiyonu sayesinde biniş yeri 80 mm daha alçaltılabilmektedir. Hareket kabiliyeti sınırlı kişiler ve çocuk arabalı aileler, standart olarak entegre edilmiş katlanır rampa sayesinde otobüse problemsiz biçimde binebilmektedir.İç mekan: Fonksiyonel ve konforlu

Lion's City LE belediye otobüsünün iç mekan alanının ambiyansı düzenli, bakımı ve kullanımı kolay biçimde tasarlanmıştır. Koltuklara yünlü peluştan minderler kaplanmıştır ve koltukların arka tarafları, temizlemesi kolay plastikten imal edilmiştir. Ayrıca tüm koltuklar bir tutamakla donatılmıştır ve istenmesi halinde kol dayanaklı olarak teslim edilebilir.
Hat trafiği için varyantlar: Her zaman bir adım önde

Low-Entry modeli (LE) aynı zamanda MAN Lion's City C, L, G ve GL belediye otobüsleri için de mevcuttur. Özel Lion´s City varyantları, alçak araç yüksekliğiyle ve sunduğu sürüş istikametindeki oturum düzenine sahip daha fazla koltuk olanağıyla öne çıkar.
Lion's City LE şehir içi hat otobüsü

 • Bir veya iki kanatlı otomatik kapılar
 • Arka tek kanatlı dış otomatik kapı arka aks opsiyonel
 • Ön aks ve kapı 2 arasında alçak zemin (isteğe bağlı olarak platformlu)
 • Kapı eşiği yüksekliği 320 mm
 • 39 hat koltuğu
 • Lastikler 275/70 R 22,5
 • 6 silindirli sıralı motor Common Rail, 213 kW (290 PS) ile 264 kW (360 PS) arası, Euro 6'ya uygun
 • 6 silindirli doğal gazlı motor, 228 kW (310 PS), Euro 6'ya uygun
 • 6 ve 4 vitesli otomatik şanzıman