MAN Lion´s City Ü – En yüksek beklentileri karşılayan dinamik alçak tabanlı otobüs.

Kamusal alanlardaki kısa mesafe trafiğinde toplu taşımacılığa yönelik güvenlik ve konfor kavramları her zaman ilk sırada yer alır. Çevre dostu ekonomi anlayışı da önemli kabul edilen faktörlerin arasındadır. MAN Lion´s City modern alçak tabanlı otobüs serisi düzenli hat trafiğine yönelik en yüksek beklentileri dahi karşılayacak nitelikte tasarlanmıştır. Lion´s City model serisine yönelik otobüsler aynı zamanda şehirlerarası sürüşler için de son derece uygun yapıdadır. MAN Lion´s City Ü'nün modüler konseptini keşfedin, bu otobüsler hem şehiriçi hem de şehirlerarası yolculuklar için mükemmel uyumlu olarak tasarlanmıştır.


Çevre Dostu

Şehiriçi ulaşım kavramını kalıcı olarak değiştirir: MAN Lion´s City Ü, Euro 6-egzoz gazı normlarını, dizel motorlu veya CNG tahrikli olması fark etmeksizin eksiksiz olarak karşılamaktadır. Bu sayede bu otobüs çevre dostu yakın mesafe kişi taşımacılığında örnek konumundadır ve geleceğe yönelik izler taşımaktadır – Şehirlerarası sürüşler için de.


Ekonomik

Verimlilik ve ekonomi alanlarında da MAN Lion´s City otobüsleri yeni standartlar getirmektedir. Yeni nesil klima sistemleri şu ana kadarki klima sistemlerinden önemli ölçüde daha hafif yapıdadır. Daha düşük ağırlık ve daha yüksek verimlilik yakıt tüketiminin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır.


Güvenli

MAN Lion´s City Ü bünyesinde trafiğe yönelik birçok yenilikçi teknolojiyi barındırmaktadır: Elektronik fren ve stabilite sistemleri ve sürüş dinamiği regülasyonu ESP (Electronic Stability Program) sürücü ve yolcular için daha fazla güvenliği garanti etmektedir. MAN Lion´s City Ü'nün alçak tabanlı konsepti güvenli bir biniş ve iniş sunmaktadır: Ayrıca otobüs ihtiyaç duyulması durumunda biniş ve inişlere yönelik olarak 80 mm daha alçaltılabilmektedir.


Konforlu

MAN Lion´s City Ü sürücü ve yolcular için son derece konforlu bir kullanım alanı sunmaktadır. Arka bölüme dikey olarak monte edilmiş olan motor ve kişisel ayarlanabilir direksiyona sahip görüş alanı arttırılmış kokpit bu konforu sunan faktörlerden bazılarıdır. Sürücü koltuğu çok yönlü olarak ayarlanabilmektedir, yolcu bölümündeki destek tertibatı olmadan yerleştirilmiş ergonomik yapıdaki koltuklar en fazla kullanım alanı ile en üst seviyede oturma konforu sunmaktadır. MAN Lion´s City Ü'nün iç mekanı hoş renkler ve aydınlık konsepti temelinde tasarlanmıştır. Uzun süreli şehirlerarası yolculuklar içinde huzurlu bir atmosfer sunmaktadır. Güvenlik camından yapılmış opsiyonel olarak temin edilebilen acil çıkış kapakları yolcu bölümüne daha fazla ışık girmesini sağlamaktadır.


MAN motorları – Performanslı ve verimli

MAN Lion´s City Ü hem şehiriçi kullanımda hem de şehirlerarası sürüşlerde özellikle verimli yapısı ile öne çıkmaktadır – Dizel motorlu, CNG veya hibrit tahrikli olması fark etmez. Bu otobüsün ayırıcı özellikleri arasında ilk olarak çekiş gücü, düşük emisyon değerleri ve düşük yakıt tüketimi sayılabilir. Common Rail motorlar dört veya. altı vitesli otomatik şanzımanlara - 206 kW (280 PS) ile 265 kW (360 PS) arasında - yönelik bir kombinasyonu kullanmaktadır — Sorunsuz ve kesintisiz bir güç, bu güç ayrıca altı silindirli doğalgaz işletimli motorlar (CNG) - 200 kW (272 PS) ila 228 kW (310 PS) - ile de sorunsuz olarak elde edilebilmektedir. MAN Lion´s City Ü'nün tahriğinden sorumlu olan motor donanımı her zaman güvenilir, bakım gerektirmez ve coğrafi şartlara adaptasyonlu kumandası sayesinde her türlü yolda kesintisiz güç sunan yapıdadır.

Motora genel bakış - MAN Lion´s City Ü

MAN Lion´s City Ü modelinde opsiyonel olarak D 2066 (maksimum 360 PS) veya E 2876 (makimum 310 PS) motorları kullanıma sunulmaktadır. Bu motorlara yönelik farklar genel bakış altında listelenmiştir:

Her durumda optimum tahrik gücü

Yolların coğrafi şartlarına bağlı olarak MAN dizel motorlarına yönelik hassas vites stratejisi her zaman en verimli performansın elde edilmesini sağlar. MAN Lion´s City Ü'de en dik rampalarda bile güç kaybı yaşanmaması için SensoTop sistemli bir Voith DIWA şanzıman kullanılmaktadır. Bu otobüs opsiyonel olarak TopoDyn sistemi olan ZF EcoLife şanzıman ile de kullanıma sunulabilir.

Voith DIWA şanzıman: Bu şanzıman türü elektronik aktarma organları bağlantısı, verimli mekanik-elektronik güç dağılımı ve performanslı ikincil retarder ile ön plana çıkmaktadır. Entegre coğrafi şartlara adaptasyonlu SensoTop vites programı her sürüş durumunda optimum vites devir sayılarının elde edilmesi sağlar ve bu sayede yakıt tüketimini düşürür. Bu program ayrı bir yükseklik ölçer tarafından desteklenir, sistem otomatik olarak rampaları ve eğimleri algılar ve bu yol koşullarına yönelik optimum vites geçiş noktalarını hesaplar.

ZF EcoLife şanzıman: Bu şanzıman özellikle entegre elektronik kumandası ve uzun kullanım ömrü ile ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde daha yüksek giriş torku değerleri ve entegre birincil retardere yönelik daha uzun frenleme torkları (+ 650 Nm) elde edilmektedir. Burulma sönümlemesine sahip bir konvertör sayesinde daha iyi bir ivmelenme ve daha konforlu küçük vites geçişleri mümkün olur. Coğrafi şartlara adaptasyonlu TopoDyn vites programı sayesinde % 5 oranında yakıt tasarrufu yapılması sağlanır. Coğrafi şartlara ve yolcu sayısına bağlı olarak vites programı tarafından mevcut beş program arasından en uygun olanı otomatik olarak seçilir.

Güvenli ve verimli sürüş

Gelecekte güvenliğe, kalite ve güvenilirliğe yönelik beklentiler giderek artacaktır.

Çok sayıda teknolojik geliştirme ve yenilik daha ilk bakışta göze çarpmaktadır – örneğin ham madde alanında, tahrik sisteminde, yürüyen aksamda veya yardımcı sistemlerde. Burada da MAN eksiksiz niteliktedir.


MAN Lion´s City Ü* güvenlik donanımları

Elektronik stabilite programı (ESP)

Elektronik fren sistemi (EBS)

Yangın koruması

Burulma emniyetli iskelet yapısı

Konforlu alçak tabanlı aks


Verimlilik – Minimum giderle maksimum kazanç

Trafik işletmeleri ve kurumsal kısa mesafe trafiği şirketleri ortağı olarak MAN, en önemli görevlere yönelik çözümler sunmaktadır: Esneklik, konfor, güvenlik ve çevre koruması. Masraf-fayda optimizasyonunda ortalama değerlerin üzerine çıkılması hedeflenmektedir. Burada ayırıcı özellik verimlilik olarak kabul edilmiştir. Tam da bu konu için ilk tercih kesinlikle MAN Lion´s City Ü'dür.

Tüm kullanım alanlarında verimlilik

Lion´s City Ü konfor, güvenlik, ekonomi ve süreklilik alanlarında önemli farklar ortaya koymaktadır. Son derece sessiz çalışan klima sistemi sadece araç içine yönelik alışılmış bir konfor sıcaklığı sunmakla kalmamakta, aksine enerji verimliliğini arttırarak ağırlığı önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca elektronik yapısının güvenilirliği arttırılmış ve kullanım güvenliği iyileştirilmiştir.

MAN Servis sözleşmeleri

MAN Truck & Bus AG kısa sürede kendini amorti eden kişisel hizmet paketleri sunmaktadır – Mutlak güvenilirlik ve en üst seviye kalite.


MAN satış sonrası portalı

Yeni MAN satış sonrası portalı üzerinden MAN satış sonrasına yönelik tüm önemli bilgileri ve hizmetleri çağırabilirsiniz.

MAN satış sonrası portalı


MAN TopUsed İkinci el araçlar

MAN Truck & Bus AG, bir MAN Lion´s City otobüs serisi modelini ikinci el olarak temin etme imkanını sunmaktadır. Taleplerinize uygun şehiriçi otobüsü bulmak için kapsamlı arama fonksiyonlarından faydalanın.

MAN İkinci el araçlar

Konforlu iç mekan

MAN Lion´s City Ü'nün yolcu bölümü şaşırtıcı derecede geniş kullanım alanı, konfor ve hoş bir atmosfer sunmaktadır. Yeni açılır cam tavan kapaklarından içeri süzülen gün ışığı iç mekanın maksimum seviyede aydınlık olmasını sağlamaktadır. Biniş ve iniş kapıları ve orta kapı bölgesi son derece alçak yapıdadır, bu sayede yaşlılar ve engelli kişiler için her daim konforlu bir binme imkanı sunulmuştur. Arka kısma dikey olarak monte edilen motor ve koltuk sıraları arasındaki geniş bacak mesafesi ekstra sınıfa yönelik mükemmel iç mekan konseptinin göstergeleridir.


Atmosfer

Tavan kapakları

MAN Lion´s City Ü'nün iç mekanı komple konforlu bir aydınlığa sahiptir ve davetkar bir etki uyandırmaktadır. Bu konforlu atmosfer ayrıca plastik model tavan kapaklarından sızan gün ışığı sayesinde de sağlanabilmektedir. Opsiyonel olarak temin edilebilen güvenlik camlı tavan kapakları ışık koşullarının iyileştirilmesini ve güvenliğin arttırılmasını mümkün kılmaktadır. Bu kapaklar iç mekanın havalandırılması amacıyla rahatlıkla bir elektrik fonksiyonu üzerinden açılabilmekte ve tehlike durumlarında ilave acil durum çıkışları olarak kullanılabilmektedir.


Oturma yerleri

Lion´s City Ü'nün maksimum yolcu kapasitesi 88 kişidir – 44 kişilik ergonomik yapıdaki cömert bacak alanı sunan çanak tipi koltuklar ve 44 kişilik ayakta durma alanı. Çok sayıdaki tutma çubuğu ve tutamak sayesinde ayakta seyahat eden yolcular için de tüm güvenlik tedbirleri düşünülmüştür. Ayrıca bu koltuklar destek tertibatlarına gerek duyulmayacak şekilde tasarlanmıştır, vandalizme karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi kolay döşemelere sahiptir.


Klima sistemi

Yeni klima sistemi şu ana kadarki diğer klima sistemlerinden önemli ölçüde daha hafiftir — Bu sayede aracın boş ağırlığı azaltılmış ve yakıt tüketiminden tasarruf edilmiştir. Ayrıca klima sistemine yönelik bakım masrafları düşürülmüş ve kullanım ömrü uzatılmıştır.




Biniş ve İnişler

MAN Lion´s City Ü'nün biniş ve iniş yerleri kademesiz bir tasarıma sahiptir ve 320 mm'lik düşük bir zemin yüksekliği sunmaktadır. Aks indirme fonksiyonu sayesinde aracın sağ tarafı 80 mm daha alçaltılabilir ve bu sayede engelli kişilerin araca biniş ve inişleri kolaylaştırılabilir. MAN Lion´s City LE, AB direktiflerine AEK R107 uygundur.

Katlanır rampa

MAN Lion´s City Ü tasarım konseptinde en baştan itibaren ilk olarak yolcu odaklı hareket edilmiştir – Engellilere yönelik araç donanımlarından yerden tasarruf eden katlanır koltuklara kadar. Kapı 2 girişinden tekerlekli sandalyedeki kişiler ve çocuk arabaları süren yetişkinler araç tabanına opsiyonel olarak entegre edilen katlanır rampa sayesinde sorunsuzca aracın içine binebilirler. Ayrıca yolcu bölümüne talep üzerine engelli kişilere yönelik pratik katlanır koltuklar da eklenebilmektedir.

Otobüs sürücüleri için sürücü bölümü

Sürücü bölümündeki sürücüye yönelik yüksek beklentiler tam olarak karşılanmakta ve bu beklentiler sürücü bölümütasarımının temelini oluşturmaktadır. Bu sayede MAN Lion´s City Ü modellerinde en küçük ayrıntılar dahi sürücü ihtiyaçları doğrultusunda optimize edilmektedir. Sonuç: Kolay anlaşılır ve rahat erişilir kumanda elemanları ve her zaman okunabilir, kullanımı kolay ve iyi tasarlanmış gösterge panelleri. Kokpite merkez elemanı olarak LC ekran yerleştirilmiştir, bu ekran üzerinden sürücünün en önemli işletim ve diyagnoz verilerine ve tüm araç bildirimlerine ulaşması mümkün olmaktadır. Sürücünün hiçbir zaman oryantasyonunu kaybetmemesi için alçaltılmış ön cam ve tüm çevreye yönelik mükemmel görüş sağlayan katlanır geniş açılı aynalar kullanıma sunulmuştur.

Konforlu sürücü çalışma yeri

MAN Lion´s City Ü'nün ergonomik yapıda tasarlanan kokpitinde sürücüyü kullanımı kolay ve anlaşılır gösterge panellerinin yanında ayrıca optimum yer ihtiyacını karşılayan bir kullanım konforu da beklemektedir. Rahat sürücü koltuğu ve direksiyon simidi sürücü tarafından istenen şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sayede sadece ergonomik yapı desteği sunulmamış aynı zamanda uzun sürüşlerde yorgunluğu azaltan bir sürücü bölümü yaratılmıştır. Sürücünün üst bölümünde yer alan pratik ve kapatılabilir saklama gözleri ihtiyaca tam olarak cevap verecek büyüklüktedir. Burada opsiyonel olarak iç mekanın denetlenmesini sağlayan bir LCD monitör de monte edilebilmektedir. Ayrıca ilave olarak kabin kapısına bir bilet kutusu entegre edilebilmekte ve farklı şekillerde iç mekan tasarımına uyumlu hale getirilebilmektedir. Alternatif olarak VDV sürücü bölümü de kullanıma sunulmuştur.

Genel bakışta öne çıkanlar:

 • Yüksek kullanım konforu sunan ergonomik kokpit
 • Geliştirilmiş menü ve tuş tasarımlarına sahip kolay anlaşılır gösterge çerçevesi
 • Yorgunluğu azaltıcı sürüşler için ergonomik ve ayarlanabilir koltuk
 • Yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir direksiyon
 • İşletim ve diyagnoz verilerinin görüntülenmesi için LC ekran
 • Aşağı indirilmiş ön cam ve geniş açılı aynalar sayesinde iyi bir görüş alanı
 • Sürücü ve refakatçi için pratik, kapatılabilir saklama gözleri
 • Alçaltılmış ön cam ve katlanır geniş açılı aynalar sayesinde iyi bir görüş alanı


Alçak kapı eşiği, yüksek konfor: Lion's City LE Ü

MAN Lion's City LE Ü (Low Entry) şehir sınırlarının dışına da çıkan, sürdürülebilir hat trafiği için tasarlanmıştır.Kapı 1 ve 2'de alçak kapı eşiklerine sahip 12 metrelik otobüs, yeni konfor standartları sunuyor. Aynı zamanda müşterinin sürüş istikametinde daha fazla koltuğa yönelik talebini de karşılıyor ve daha rahat ve yüksek bir koltuk pozisyonu sunuyor. Lion's City LE Ü'nün çekici fiyat-performans oranını sağlamak için MAN Lion's City ailesinden çok sayıda değerli bileşen eklendi. Ayrıca bu otobüs düşük toplam işletme maliyetleri de sağlıyor: Arkadaki kolayca erişilebilen tahrik, motor bölmesine yapı türüne bağlı olarak daha fazla yeri kullanıma sunuyor. Böylece MAN Lion´s City LE Ü bakımı ve onarımı özellikle kolay bir otobüs haline geliyor.


Rahat biniş ve iniş

Uzun yol otobüsü Lion´s City LE Ü'de her iki dış otomatik kapıda kapı eşiği yüksekliği konfor amacıyla 370 mm olarak ayarlanmıştır. Standart aks indirme fonksiyonu sayesinde biniş yeri 80 mm daha alçaltılabilmektedir. Hareket kabiliyeti sınırlı kişiler ve çocuk arabalı aileler, opsiyonel olarak entegre edilmiş katlanır rampa sayesinde otobüse problemsiz biçimde binebilmektedir.


İç mekan: Fonksiyonel ve konforlu

MAN Lion's City LE Ü belediye otobüsünün iç mekan alanının ambiyansı düzenli, bakımı ve kullanımı kolay biçimde tasarlanmıştır. Bu uzun yol hat otobüsünde, kapı 1 ve kapı 2 arasındaki sağ ve sol platformlar 200 mm'lik düşük bir yüksekliktedir. Koltuklara yünlü peluştan minderler kaplanmıştır ve koltukların arka tarafları, temizlemesi kolay plastikten imal edilmiştir. Ayrıca tüm koltuklar bir tutamakla donatılmıştır ve istenmesi halinde kol dayanaklı olarak teslim edilebilir.


Motor:Güçlü ve verimli

MAN Lion´s City LE Ü'deki yüksek performanslı altı silindirli motor son derece verimli biçimde çalışır ve yüksek çekiş gücü, düşük emisyon değerleri ve düşük yakıt tüketimi ile etkileyicidir. Dört veya altı vitesli otomatik şanzımanla birlikte kullanıldığında, yola 213 kW (290 PS) güç aktarır.



Şehirler arası hat otobüsü Lion's City LE Ü

 • Bir veya iki kanatlı otomatik kapılar
 • Arka tek kanatlı dış otomatik kapı arka aks opsiyonel
 • Ön aks ve kapı 2 arasında alçak zemin (isteğe bağlı olarak platformlu)
 • Kapı eşiği yüksekliği 370 mm
 • 43 hat koltuğu
 • Lastikler 295/80 R 22,5
 • 6 silindirli sıralı motor, 213 kW (290 PS), Euro 6'ya uygun
 • 6 ve 4 vitesli otomatik şanzıman