Usta işi yolcu otobüsü – MAN Lion´s Coach

MAN Lion´s Coach yolcularını güvenli, rahat ve huzur dolu bir ortamda yabancı ülkelere veya şehirlere taşıyabilmektedir. Huzurlu bir yolculuk sunmak adına bu yolcu otobüsü en üst seviyede konforu, maksimum güvenliği ve çevre dostu tüketim değerlerini sağlamaktadır.

Ayrıca güçlü yapıdaki motorları ve dinamik sürüş tutumu ile de övgüleri toplamaktadır. Ekonomik yapısı ve tasarım özellikleri sayesinde MAN Lion´s Coach en iyi şartları sunmaktadır – İlave masrafa ihtiyaç duymadan.


Güvenilir

Güvenilirlik kavramı MAN Lion´s Coach ile yepyeni bir anlam kazanmaktadır. Güçlü Common Rail motorlar ve standart donanım olarak sunulan altı vitesli manüel şanzıman muhteşem bir uyum içerisinde çalışmaktadır – Kısa mesafeler, şehiriçi kullanımlar veya uzun yol sürüşleri olması fark etmemektedir.


Ekonomik

MAN Lion´s Coach daha hafif yapısı sayesinde giderlerden tasarruf etmekte, yüksek güvenilir yapısı, kusursuz verimlilik anlayışı ve düşük işletim masrafları ile şaşırtmaktadır. Performanslı tahrik konsepti sayesinde uzun vadeli bilanço kalemlerine pozitif anlamda katkılar yapmaktadır. Bu sayede MAN Lion´s Coach seri otobüsüne yapılan yatırımlar daha en baştan başlayarak her kilometrede daha da karlı hale gelmektedir.

Güvenli

MAN Lion´s Coach çok sayıda yenilikçi sistemi içermektedir, elektronik fren sistemi (EBS) veya elektronik stabilite sistemi (ESP) bunlardan bazılarıdır. Yolcu otobüsü serisine yönelik stabil yapı şekli ve yangın ve duman ikaz sistemleri bulunan burulma emniyetli iskelet yapısı her bir yolcu için en üst seviyede güvenliği garanti etmektedir.


Konforlu

Geniş kullanım alanı ve son derece ferah alan sunan ergonomik yapıdaki konforlu koltukları sayesinde MAN Lion´s Coach uzun mesafe sürüşleri için de konforlu bir yolculuğu garanti etmektedir. İlave bir konfor sunma anlayışı çerçevesinde MAN yolcu otobüsü serisinin tüm modelleri bir mutfak ve tuvalet donanımına sahiptir. Her yolcunun kendini rahat hissedebilmesi için kişiye özel ayarlanabilir yapıdaki servis setleri optimum aydınlatmayı ve mükemmel iç mekan klimasını sağlamaktadır – Her oturma yeri için.


Tüm yollar için verimli tahrik

MAN Lion´s Coach'un tüm yol koşullarına uyum sağlayabilmesi için güçlü ve torku yüksek Common Rail motorları - 294 kW (400 PS), 324 kW (440 PS) - saf bir sürüş dinamiğini sunmaktadır. Standart donanım olarak Joystick kumandalı, altı vitesli manuel şanzıman ve opsiyonel on iki vitesli otomatik şanzıman MAN TipMatic® (EasyStart fonksiyonlu) kombinasyonu sayesinde bu motorlar her zaman tüketim cimrisi ve çevre dostu olarak performans göstermektedir.


Motora genel bakış - MAN Lion´s Coach

Torku güçlü altı silindirli motorlar (10,5 l veya 12,4 l silindir hacmi) her türlü yolda güçlü kalmasını başarmaktadır. Sunulan performans gamı giriş seviyesi motor donanımı olan 294 kW (400 PS) ila 324 kW (440 PS) arasındadır. Motorlara yönelik ayırıcı farkları aşağıda bulabilirsiniz:

Her durumda optimum tahrik gücü

Uzun yol kullanımlarında ve zorlu yol koşullarında en iyi performansın elde edilmesi için MAN Lion´s Coach yolcu otobüsü serisi uyumlu ve verimli motor donanımlarına sahiptir. Güç-dinamik aktarımı MAN Lion´s Coach otobüslerinde altı vitesli manuel şanzıman ve 12 vitesli MAN TipMatic® tarafından yapılmaktadır.

Altı vitesli manuel şanzıman ZF (standart donanım)

Standart donanım olarak tüm MAN Lion´s Coach yolcu otobüsü serilerinde altı vitesli manuel şanzıman mevcuttur. Bu şanzıman kısa ve uzun sürüşlerde dinamik bir güç aktarımı sağlamaktadır. Bu şanzıman uygun montaj imkanları ve düşük ağırlığı ile ön plana çıkmaktadır. Sürücü koltuğunun yanında bulunan kısa Joystick tipi vites kolu vites geçişlerinin yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Otomatikleştirilmiş on iki vitesli manuel şanzıman MAN TipMatic® (özel donanım)

Doğru vites değiştirme anlarına uyulması durumunda MAN Lion´s Coach son derece ekonomik sürüş özelliklerine sahiptir. Bu ekonomik sürüş görevi otomatikleştirilmiş on iki vitesli manuel şanzımanda MAN TipMatic® teknolojisi tarafından başarıyla gerçekleştirilir. Bu şanzıman ile sürücü münferit vites geçişlerini tam otomatik veya dokunmatik kol üzerinden manuel olarak gerçekleştirebilir. Takılı olan vites ekranda gösterilir.

Gösterge panelinde bulunan bir şalter üzerinden MAN EasyStart kalkış yardımı aktifleştirilebilir. Fren yapılması durumunda bu sistem otomatik olarak devre dışı kalır ve başka bir sürücü müdahalesine gerek yoktur. Bu sayede MAN TipMatic® sistemi aktarma organlarını korur ve yakıt tüketimini azaltır.

Daha rahat ve güvende hissettiren çok sayıda güvenlik donanımı

İyi sürüş ve konforlu seyahat – MAN Lion´s Coach yolcu otobüsü serisi bu beklentiyi maksimum güvenlik ile karşılamaktadır. Bunun için çok sayıda akıllı sistem ve yenilikçi teknoloji kullanılmaktadır: Bunlar sürücüyü sürüş sırasında desteklemekte ve yolculara her an en iyi şekilde korunduklarını hissettirmektedir.


MAN Lion´s Coach* güvenlik donanımları

Elektronik fren sistemi (EBS)

Lastik basıncı kontrol sistemi TPM

Lastik onarım kiti RRK

MAN BrakeMatic®

Elektronik stabilite programı (ESP)

Xenon farlar

Yangın koruması


Yolculuklarda verimlilik

MAN Lion´s Coach, mükemmel seviyede ekonomik yapısı, ekolojik ve ekonomik tahrik sistemi sayesinde araç takip ve filo yönetim sistemi kapsamında önemli bir değerdir. Dinamik, güçlü, gelişmiş ve tüketim cimrisi yapıya sahip torklu Common Rail motorları / 294 kW (400 PS), ve 324 kW (440 PS). Sürüş keyfi ve standart Joystick kumandalı altı vites ile veya opsiyonel otomatikleştirilmiş 12 vitesli manuel şanzıman (MAN TipMatic® ve EasyStart fonksiyonlu) ile sunulmaktadır. MAN Lion´s Coach serisi için şu modeller mevcuttur: 12 metre uzunluktaki yolcu otobüsü veya 13,8 metre uzunluktaki Lion´s Coach L. Tüm modeller Euro 5 egzoz gazı normuna uygundur.

MAN Servis sözleşmeleri

MAN Truck & Bus AG kısa sürede kendini amorti eden kişisel hizmet paketleri sunmaktadır – Mutlak güvenilirlik ve en üst seviye kalite.


MAN satış sonrası portalı

Yeni MAN satış sonrası portalı üzerinden MAN satış sonrasına yönelik tüm önemli bilgileri ve hizmetleri çağırabilirsiniz.

MAN satış sonrası portalı


MAN TopUsed İkinci el araçlar

MAN Truck & Bus AG, bir MAN Lion´s Coach otobüs serisi modelini ikinci el olarak temin etme imkanını sunmaktadır. Taleplerinize uygun şehiriçi otobüsü bulmak için kapsamlı arama fonksiyonlarından faydalanın.

MAN İkinci el araçlar


Konforlu seyahatlere yönelik yolcu bölümü

MAN Lion´s Coach yolcu otobüsü üst seviyede konforlu ve davetkar bir iç mekan konseptine sahiptir. Büyük tasarlanmış pencere camları sadece benzersiz bir atmosfer yaratmakla kalmayıp aynı zamanda etkileyici bir iç mekan hissiyatı da uyandırmaktadır. Yolculuk memnuniyetine yönelik geniş iç mekan ve cömert bacak mesafesi konsepti başlangıçtan bitişe kadar hakim durumdadır. Ergonomik yapıdaki konforlu koltukların üst kısımlarına fonksiyonel servis setleri yerleştirilmiştir. Bu sayede her bir yolcunun kişisel olarak havalandırma ve aydınlatma ayarı yapması mümkün kılınmıştır. MAN Lion´s Coach'un ergonomik ve çok fonksiyonel kokpit alanı sürücü için rahat bir iş alanı sunmaktadır.


Atmosfer

Klima sistemi

Tüm MAN Lion´s Coach tipi yolcu otobüsü modellerinde standart olarak klima sistemi sunulmaktadır. Bu sistem tüm yıl boyunca otomatik olarak araç iç mekanına yönelik optimum seyahat sıcaklığını ayarlar. Aynı şekilde bu klima sistemi sayesinde her daim yüksek bir hava kalitesi sunulmakta ve araç iç mekanı düzenli olarak temiz hava ile beslenmektedir. Koltukların üst kısmında bulunan ve yolcu isteği doğrultusunda kişisel olarak ayarlanabilen havalandırma üfleçleri ilave sürüş konforu yaşanmasını sağlar.


Oturma Yerleri

Konfor sözcüğü MAN Lion´s Coach için büyük harflerle yazılan bir terimdir – Sunulan ferahlık veya koltuk yeri açısından. Ergonomik yapıdaki yolcu koltukları yüksek kalitede malzemeden özel olarak uzun sürüşlere uygun şekilde tasarlanmıştır ve yolcuların her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir. Bu koltuklar cömert bir diz mesafesi sunmaktadır ve ön koltuğun arkasına entegre edilmiş bardaklıklı katlanır masalara sahiptir. İhtiyaç duyulması halinde dikey koltuk konumu hafifçe arkaya yatırılabilir ve yolcuların daha konforlu bir mekana kavuşmaları sağlanır. Konforu tamamlamak amacıyla her koltuk yerinin üst kısmına okuma lambası, ayarlanabilir hava üfleçleri, hoparlör ve servis düğmeleri bulunan bir servis seti yerleştirilmiştir.



Aydınlatma

MAN Lion´s Coach'un iç mekanı aydınlık ve konforlu bir atmosfer ile ön plana çıkmaktadır. Harmonik olarak entegre edilmiş gece aydınlatması sınıfında rakipsizdir ve gece yolculuklarında etkileyici bir görünüm sunmaktadır. Biniş ve iniş yerlerindeki LED aydınlatmalı basamaklar yolcuların önlerini daha iyi görerek güvende kalmalarını sağlamaktadır. Yolcu bölümü; büyük tasarlanmış pencere camları ve renkli camlara sahip entegre tavan kapağından gelen dolaylı gün ışığı sayesinde gün boyu aydınlık kalmaktadır. Her koltuk yerinin üst kısmına konumlandırılmış ve kişisel olarak ayarlanabilir LED okuma lambaları ilave bir ışık kaynağı görevi görür.


Donanım

Biniş ve iniş yerleri

Tüm MAN Lion´s Coach serisi yolcu otobüsü modelleri geniş ve iç mekandan bağımsız olarak aydınlatmalı biniş ve iniş yerlerine sahiptir. Engelli ve yaşlı kişilerin otobüsün içine daha rahat binmesini sağlamak amacıyla arka kapı gerisine ayrıca opsiyonel istek olarak bir engelli arabası lifti de yerleştirilebilir. Bunların haricinde büyük yüzeyli basamaklar yolcu bölümüne giriş sırasında ilave bir güvenlik sunmaktadır.






Tavan kanalları

Koltuk yerlerinin üstünde bulunan tavan kanalları açık eşya rafları olarak tasarlanmıştır. Küçük el bagajlarından orta büyüklükte seyahat çantalarına kadar bagajların bu raflarda güvenle taşınması mümkündür. Dolaylı aydınlatma sayesinde bagaj her zaman göz önündedir ve rahatlıkla ulaşılabilir.




Diğer donanım ayrıntıları

MAN Lion´s Coach içinde sürüş sırasında sıcak içecek ve lezzetli ikramlar yapılabilmektedir. Uzun yolculuklar sırasında yolcuların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarına optimum seviyede karşılık vermek için tasarlanmış olan mini mutfak bölümü bulunmaktadır. İlave bir konfor olarak ayrıca opsiyonel entegre araç tuvaleti ve sürücüye yönelik rahat bir dinlenme yeri de mevcuttur. Ayrıca yolculuklar sırasında tüm oturma yerlerinden 19 inçlik düz ekran ile DVD izlenebilmektedir.





Bagaj bölümü

MAN Lion´s Coach tipi yolcu otobüsünün test edilmiş ve onaylanmış yürüyen aksamı sadece yüksek konfor ve güvenlik donanımları sunmakla kalmayıp aynı zamanda yüksek tavan konsepti sayesinde maksimum eşya bölmesi de sunmaktadır. Bu bağlamda MAN Lion´s Coach yolcu bölümündeki eşya raflarının haricinde geniş bir bagaj alanı da sunmaktadır.

MAN Lion´s Coach hiçbir sürücü isteğini karşılıksız bırakmamaktadır.

Tüm MAN Lion´ Coach tipi yolcu otobüsü modellerinde sürücünün kendini iyi hissedeceğinin garanti edildiği ergonomik ve kullanımı kolay sürücü bölümleri kullanıma sunulmaktadır. Yüksek kalitedeki malzemeler ve etkileyici dekor çıtaları kaliteli bir çalışma atmosferi yaratmaktadır. Sürücü bölümünde havalı ve ayarlanabilir bir sürücü koltuğu ve opsiyonel koltuk ısıtıcısı ve kol dayanakları bulunmaktadır. Sürücünün klima sistemini çalışma alanında kendi istekleri doğrultusunda ve iç mekandan bağımsız olarak ayarlama imkanı da mevcuttur.

Sürücü bölümüne yönelik kullanım konforu da ayırıcı niteliktedir: Gösterge panelinde bulunan göstergeler, radyo/CD çalarlı müzik sistemi, merkezi araç bilgisayarı da her açıdan rahatlıkla görünecek şekilde yerleştirilmiştir. Münferit kumanda elemanları sürücü odaklı yerleştirilmiştir ve erişimleri son derece kolaydır, bu sayede sürücünün her daim araca yönelik önemli bilgilere erişimi mümkün olmaktadır. Çok fonksiyonlu direksiyon simidine entegre edilmiş tuşlar vasıtasıyla sürücü tüm bilgileri çağırabilir ve diğer gerekli fonksiyonları kumanda edebilir – Bunun için ellerini direksiyondan kaldırmasına gerek yoktur.

İlk bakışta öne çıkanlar:

  • Yorgunluğu azaltıcı sürüşler için havalı ve ayarlanabilir sürücü koltuğu (opsiyonel olarak koltuk ısıtması ve kol dayanakları ile)
  • Çok fonksiyonlu direksiyon simidi – Yükseklik ve eğimi kademesiz olarak ayarlanabilir
  • Radyo / CD çalarlı multi medya sistemi
  • İşletim ve diyagnoz verilerinin görüntülenmesi için merkezi ekran
  • LED teknolojili kontrol ve gösterge aydınlatmaları
  • Sürücü ekranında güvenlik ve aşınmaya yönelik rutin kontrol fonksiyonu
  • Araç içi ve araç dışı diyagnoz imkanı
  • Sürücü bölümüne yönelik kişisel ayarlanabilir klima sistemi
  • En iyi görüş için entegre geniş açılı geri görüş aynaları
  • Konforlu sürücü dinlenme kabini