MAN Lion´s Coach EfficientLine – Yollardaki sürekli verimlilik

MAN Lion´s Coach EfficientLine maksimum ekonomi ve mümkün olan en üst seviyede çevre dostu konsepti temelinde tasarlanmıştır: Verimliliği arttırıcı çok sayıdaki donanımı sayesinde bu tüketim cimrisi yolcu otobüsü serisi özellikle uzun mesafeli yolculuklarda gücünü daha da arttırmıştır. Bunların haricinde yüksek bir konfor, minimum işletim masrafları (TCO – Total Costs of Ownership) ve mükemmel seviyede CO2 verimliliği sunmaktadır. Yüksek araç kullanım ömrü, azaltılmış bakım ve onarım masrafları ve düşük yakıt tüketimi değerleri genel bilanço üzerinde olumlu etkiye sahiptir.


Verimlilik

440 PS gücündeki Common Rail motor, otomatikleştirilmiş 12 vitesli manuel şanzıman MAN TipMatic ve Eco-Hipoid arka aks sayesinde MAN Lion´s Coach EfficientLine tam anlamıyla verimlilik üzerine tasarlanmıştır. Burada yakıt tüketiminin azaltılması her zaman temel değer kabul edilmiştir: Komple donanım paketi aktarma organlarına, hava ve dönme dirençlerine ve araç ağırlığına yönelik optimizasyonun arttırılmasını teşvik edici niteliktedir. Daha fazla verimlilik daha düşük işletim giderleri demektir.


Ekonomik

MAN Lion´s Coach EfficientLine'ın genel tasarım felsefesinde toplam işletim giderlerinin (TCO — Total Cost of Ownership) olabildiğince azaltılması yer almaktadır. Burada özel geliştirilmiş verimlilik konsepti başrolü oynamaktadır, bu konsept sayesinde yakıt tüketimi bilinen bir MAN Lion's Coach otobüsüne kıyasla 100 km'de 4 litreye kadar azaltılmıştır.


Çevre Dostu

Optimum bir CO2 verimliliği MAN Lion´s Coach EfficientLine serisinin güçlü olduğu alanlardan biridir. Torku güçlü Common Rail motor (12,4 litre silindir hacmi ve 440 PS güç) sayesinde MAN Lion's Coach EfficientLine son derece yakıt cimrisi olarak hareket edebilmektedir. Kusursuz çevre bilançosu: 100 000 km'lik bir yıllık sürüş kapsamında 10 520 kg CO2 emisyon oranında daha az çevresel atım yapılabilmektedir.


Konforlu

Geniş kullanım alanı ve bacak mesafesi sunan ergonomik yapıdaki konforlu koltuklar uzun mesafeli yolculuklarda da konforlu seyahat edilmesini mümkün kılmaktadır. Konforun arttırılması amacıyla MAN Lion´s Coach EfficientLine donanımlarına bir adet mutfak eklenmiş olup,opsiyonel olarak bir adet tuvalet de eklenebilmektedir. Her yolcunun kendini rahat hissedebilmesi için kişiye özel ayarlanabilir yapıdaki servis setleri optimum aydınlatmayı ve mükemmel iç mekan havalandırması sağlamaktadır.


Daha fazla verimlilik için verimli tahrik

MAN Lion´s Coach EfficientLine'ın tüm yol koşullarına uyum sağlayabilmesi için güçlü ve torku yüksek Common Rail motoru - 294 kW (324 kW (440 PS) - saf bir sürüş dinamiğini kullanıma sunmaktadır. Otomatikleştirilmiş 12 vitesli manuel şanzımanı MAN TipMatic® sayesinde son derece yakıt cimrisidir. Ayrıca Euro 5 egzoz gazı normu gerekliliklerini başarılı bir şekilde karşılamaktadır.

Her durumda optimum tahrik gücü

Uzun yol kullanımlarında ve zorlu yol koşullarında en iyi performansın elde edilmesi için MAN Lion´s Coach EfficientLine uyumlu ve verimli motor donanımlarına sahiptir. Güç->Dinamik aktarımı MAN TipMatic® teknolojisine sahip otomatikleştirilmiş 12 vitesli manuel şanzıman üzerinden gerçekleşir.

Otomatikleştirilmiş 12 vitesli manuel şanzıman MAN TipMatic® (standart donanım)

Doğru vites değiştirme anlarına uyulması durumunda MAN Lion´s Coach son derece ekonomik sürüş özelliklerine sahiptir. Bu ekonomik sürüş görevi 12 vitesli otomatikleştirilmiş manuel şanzıman MAN TipMatic® teknolojisi tarafından başarıyla gerçekleştirilir. Bu şanzıman ile sürücü münferit vites geçişlerini tam otomatik veya dokunmatik kol üzerinden manuel olarak gerçekleştirebilir. Takılı olan vites ekranda gösterilir.

Gösterge panelinde bulunan bir şalter üzerinden MAN EasyStart kalkış yardımı aktifleştirilebilir. Fren yapılması durumunda bu sistem otomatik olarak devre dışı kalır ve başka bir sürücü müdahalesine gerek yoktur.

Daha rahat ve güvende hissettiren çok sayıda güvenlik donanımı

İyi sürüş ve konforlu seyahat – MAN Lion´s Coach EfficientLine yolcu otobüsü serisi bu beklentiyi maksimum güvenlik ile karşılamaktadır: Bunun için çok sayıda akıllı sistem ve yenilikçi teknoloji kullanılmaktadır.

Bunlar sürücüyü sürüş sırasında desteklemekte ve yolculara her an en iyi şekilde korunduklarını hissettirmektedir.

MAN Lion´s Coach EfficientLine* güvenlik donanımları

Elektronik fren sistemi (EBS)

Lastik basıncı kontrol sistemi TPM

Lastik onarım kiti RRK

MAN BrakeMatic®

Elektronik stabilite programı (ESP)

Xenon farlar

Yangın korumasıUzun yolculuklardaki yeni tasarruf sınıfı

MAN Lion´s Coach EfficientLine varış hedeflerinden her birine mümkün olan en yüksek verimlilik ile ulaşmaktadır. Burada özel geliştirilmiş verimlilik konsepti başrolü oynamaktadır, bu konsept sayesinde yakıt tüketimi 100 km'de 4 litreye kadar azaltılmıştır. Bu tasarruf konfigürasyonu yakıt tüketimini standart konfigürasyonlu bir MAN Lion's Coach'a oranla 100 km'de 4 litreye kadar azaltmaktadır. Bu durum bir yılda kat edilen 100 000 km'de 4 000 litreye kadar tasarruf anlamına gelmektedir. Lion´s Coach EfficientLine sadece bütçe dostu olmakla kalmaz, aynı zamanda daha az CO2 emisyonunun çevreye salınması demektir — Bu durum MAN Lion´s Coach EfficientLine'ın Araç takip ve filo yönetim sistemine dahil edilmesi için önemli bir nedendir.

Tüketimde sürekli verimlilik

Yakıt giderleri bir yolcu otobüsüne yönelik işletim masrafları bilançosunda en büyük kalemi oluşturan faktördür. Toplam masrafların (TCO) önemli oranda azaltılması için ya yakıt fiyatları düşmelidir ya da yakıt tüketimleri azaltılmalıdır. MAN Lion´s Coach EfficientLine bu hususta farklı donanım ayrıntılarını ve yenilikçi teknolojileri birleştirmektedir, bu yenilikler sonrasında aktarma organı optimizasyonunda, hava ve dönme dirençlerinde ve araç ağırlığında önemli avantajlar sağlanabilmektedir.

Ağırlığı azaltılmış alüminyum jantlar

Enerjik lastik seti

Arka aks çamurluk kaplamaları

Eco-hipoid arka aks

Selektif katalitik deoksidasyon (SCR)

Lastik basıncı kontrol sistemi TPM

MAN TipMatic®

MAN Servis sözleşmeleri

MAN Truck & Bus AG kısa sürede kendini amorti eden kişisel hizmet paketleri sunmaktadır – Mutlak güvenilirlik ve en üst seviye kalite.


MAN satış sonrası portalı

Yeni MAN satış sonrası portalı üzerinden MAN satış sonrasına yönelik tüm önemli bilgileri ve hizmetleri çağırabilirsiniz.

MAN satış sonrası portalı


MAN TopUsed İkinci el araçlar

MAN Truck & Bus AG, bir MAN Lion´s Coach otobüs serisi modelini ikinci el olarak temin etme imkanını sunmaktadır. Taleplerinize uygun şehiriçi otobüsü bulmak için kapsamlı arama fonksiyonlarından faydalanın.

MAN İkinci el araçlar

Konforlu seyahatlere yönelik yolcu bölümü

MAN Lion´s Coach EfficientLine üst seviyede konforlu ve davetkar bir iç mekan konseptine sahiptir. Büyük tasarlanmış pencere camları sadece benzersiz bir atmosfer yaratmakla kalmayıp aynı zamanda etkileyici bir iç mekan hissiyatı da uyandırmaktadır. Yolculuk memnuniyetine yönelik geniş iç mekan ve cömert bacak mesafesi konsepti başlangıçtan bitişe kadar hakim durumdadır. Ergonomik yapıdaki konforlu koltuk üstlerine servis setleri yerleştirilmiştir. Bu sayede her bir yolcunun kişisel olarak havalandırma ve aydınlatma ayarı yapması mümkün kılınmıştır. MAN Lion´s Coach EfficientLine'ın ergonomik ve çok fonksiyonel sürücü bölümü sürücü için rahat bir iş alanı sunmaktadır.


Atmosfer

Klima kontrolü

Tüm MAN Lion´s Coach EfficientLine modellerinde standart olarak klima sistemi donanımı sunulmaktadır. Bu sistem tüm yıl boyunca tam otomatik olarak araç iç mekanına yönelik optimum seyahat sıcaklığını ayarlar. Aynı şekilde bu klima sistemi sayesinde her daim yüksek bir hava kalitesi sunulmakta ve araç iç mekanı düzenli olarak temiz hava ile beslenmektedir. Yolcu koltuklarının üst kısmında bulunan ve yolcu isteği doğrultusunda kişisel olarak ayarlanabilen havalandırma üfleçleri ilave sürüş konforu yaşanmasını sağlar.


Oturma Yerleri

Konfor sözcüğü MAN Lion´s Coach EfficientLine için büyük harfle yazılan bir terimdir – Sunulan ferahlık veya koltuk yeri açısından. Ergonomik yapıdaki yolcu koltukları yüksek kalitede malzemeden özel olarak uzun sürüşlere uygun şekilde tasarlanmıştır ve yolcuların her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir. Bu koltuklar cömert bir diz mesafesi sunmaktadır ve ön koltuğun arkasına entegre edilmiş bardaklıklı katlanır masalara sahiptir. İhtiyaç duyulması halinde dikey koltuk konumu hafifçe arkaya yatırılabilir ve yolcuların daha konforlu bir mekana kavuşmaları sağlanır. Konforu tamamlamak amacıyla her koltuğun üst kısmına okuma lambası, ayarlanabilir hava üfleçleri, hoparlör ve servis düğmeleri bulunan bir servis seti yerleştirilmiştir.


Aydınlatma

MAN Lion´s Coach EfficientLine'ın iç mekanı aydınlık ve konforlu bir atmosfer ile ön plana çıkmaktadır. Harmonik olarak entegre edilmiş gece aydınlatması sınıfında rakipsizdir ve gece yolculuklarında etkileyici bir görünüm sunmaktadır. Biniş ve iniş yerlerindeki LED aydınlatmalı basamaklar yolcuların önlerini daha iyi görerek güvende kalmalarını sağlamaktadır. Yolcu bölümü; büyük tasarlanmış pencere camları ve renkli camlara sahip entegre tavan kapağından gelen dolaylı gün ışığı sayesinde gün boyu aydınlık kalmaktadır. Her koltuk yerinin üst kısmına konumlandırılmış ve kişisel olarak ayarlanabilir LED okuma lambaları ilave bir ışık kaynağı görevi görür.


Donanım

Biniş ve iniş yerleri

Tüm MAN Lion´s Coach EfficientLine modellerinde geniş ve iç mekandan bağımsız aydınlatmalı biniş ve iniş yerleri kullanıma sunulmaktadır. Engelli ve yaşlı kişilerin otobüsün içine daha rahat binmesini sağlamak amacıyla arka kapının gerisine ayrıca opsiyonel bir engelli lifti de yerleştirilebilir. Bunların haricinde büyük yüzeyli basamaklar yolcu bölümüne giriş sırasında ilave bir güvenlik sunmaktadır.

Tavan kanalları

Koltukların üst kısmında bulunan tavan kanalları açık eşya rafları olarak tasarlanmıştır ve her miktara uygun yük bölmesi imkanı sunmaktadır. Küçük el bagajlarından orta büyüklükte seyahat çantalarına kadar bagajların bu raflarda güvenle taşınması mümkündür. Dolaylı aydınlatma sayesinde bagaj her zaman göz önündedir ve rahatlıkla ulaşılabilir.Diğer donanımlar

MAN Lion´s Coach EfficientLine içinde sürüş sırasında sıcak içecek ikramları yapılmaktadır. Uzun yolculuklar sırasında yolcuların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarına optimum seviyede karşılık vermek için tasarlanmış olan mutfak bölümü kullanılmaktadır. İlave bir konfor olarak ayrıca opsiyonel entegre araç tuvaleti ve sürücüye yönelik rahat bir dinlenme yeri de mevcuttur. Ayrıca 19 inçlik düz ekrana sahip DVD sistemi sistemi yolculuklar sırasında tüm oturma yerlerinden izlenebilmektedir.

Bagaj bölümü

MAN Lion´s Coach tipi yolcu otobüslerinin test edilmiş ve onaylanmış yürüyen aksamı sadece yüksek konfor ve güvenlik donanımları sunmakla kalmayıp aynı zamanda yüksek tavan konsepti sayesinde maksimum eşya bölmesi de sunmaktadır. Bu bağlamda MAN Lion´s Coach EfficientLine yolcu bölümündeki eşya raflarının haricinde 8,9 m³ ila 10,3 m³ arasında bir bagaj alanı da sunmaktadır.

MAN Lion´s Coach EfficientLine hiçbir sürücü isteğini karşılıksız bırakmamaktadır.

Tüm MAN Lion´s Coach seri yolcu otobüsü modellerinde sürücünün kendini iyi hissedeceğinin garanti edildiği ergonomik ve kullanımı kolay sürücü bölümleri kullanıma sunulmaktadır. Yüksek kalitedeki malzemeler ve etkileyici dekor çıtaları kaliteli bir çalışma atmosferi yaratmaktadır. Sürücü bölümünde havalı ve ayarlanabilir bir sürücü koltuğu ve opsiyonel koltuk ısıtıcısı ve kol dayanakları bulunmaktadır. Sürücünün klima sistemini çalışma alanında kendi istekleri doğrultusunda ve iç mekandan bağımsız olarak ayarlama imkanı da mevcuttur.

Sürücü bölümüne yönelik kullanım konforu da ayırıcı niteliktedir: Gösterge panelinde bulunan göstergeler, radyo / CD çalarlı Multi Medya Sistemi ve merkezi araç bilgisayarı da her açıdan rahatlıkla görünecek şekilde yerleştirilmiştir. Münferit kumanda elemanları sürücü odaklı yerleştirilmiştir ve erişimleri son derece kolaydır, bu sayede sürücünün her daim araca yönelik önemli bilgilere erişimi mümkün olmaktadır. Çok fonksiyonlu direksiyon simidine entegre edilmiş tuşlar vasıtasıyla sürücü tüm bilgileri çağırabilir ve diğer gerekli fonksiyonları kumanda edebilir – Bunun için ellerini direksiyondan kaldırmasına gerek yoktur.

İlk bakışta öne çıkanlar:

  • Yorgunluğu azaltıcı sürüşler için havalı ve ayarlanabilir sürücü koltuğu (opsiyonel olarak koltuk ısıtması ve kol dayanakları ile)
  • Çok fonksiyonlu direksiyon simidi – Yükseklik ve eğimi kademesiz olarak ayarlanabilir
  • Radyo /CD Çalarlı Multi Medya Sistemi
  • İşletim ve diyagnoz verilerinin görüntülenmesi için merkezi ekran
  • LED teknolojili kontrol ve gösterge aydınlatmaları
  • Sürücü ekranında güvenlik ve aşınmaya yönelik rutin kontrol fonksiyonu
  • Araç içi ve araç dışı diyagnoz imkanı
  • Sürücü bölümüne yönelik kişisel ayarlanabilir klima sistemi
  • En iyi görüş için entegre geniş açılı geri görüş aynaları
  • Konforlu sürücü dinlenme kabini (opsiyonel)