MAN Lion´s Regio – Her tip yolda verimli

Çok yetenekli MAN, şehir içi, orta mesafe ve uzun yol seyahatleri için uygundur. Modern üretim serisi yeni standartlar belirlemiştir. Göze çarpan dizaynı birden fazla teknik yeniliği birleştirmiştir. Lion's Regio farklı kullanımlarla üstün bir şekilde hizmet eder. Her zaman kullanıma hazırdır, yüksek konfor ve verimlilik taleplerini de karşılayacak kapasitedir.

Münferit modellere yönelik donanımlar ihtiyaç doğrultusunda şehirlerarası ve uzun yol sürüşlerine uygun olarak ayarlanabilmektedir. Kamusal kısa yol taşımacılığında da çok yönlü yolcu otobüsleri yolcuları güvenli ve rahat bir şekilde istedikleri yerlere ulaştırabilmektedir. Dinamik yapıdaki Common Rail motorlar her türlü yol şartlarında üst seviyede düşük yakıt tüketimi sunmaktadır. MAN Lion´s Regio otobüslerinin performans verimliliğini keşfedin – Şehiriçinde olduğu gibi şehirlerarası sürüşlerde de.


Verimlilik

MAN Lion´s Regio şehirlerarası otobüs serisi Common Rail enjeksiyon teknolojisini kullanan torku güçlü sıralı altı silindirli motorları kullanmaktadır; bunlar daha az yakıt tüketen, Euro 6 egzoz gazı normuna uygun ve çevre dostu motorlardır. Her kullanım alanı için optimum düzeyde hazır bulunmak adına dört adet şanzıman varyantı ve seçime yönelik esnek donanımlar kullanıma sunulmaktadır.


Yüksek Yolcu Kapasitesi

İki akslı MAN Lion´s Regio yolcu kapasitesi ile göz doldurmaktadır. Lion´s Regio 55 yolcuya konforlu bir kullanım alanı sunmaktadır, Regio C ve Regio L modellerinde bu sayı 59 ve 63 yolcudur. Seyahat bagaj bölmesi de kullanımı kolay ve güvenli bir şekilde taban altı bagaj bölmesine (hacim 6,8 m³) (Lion´s Regio C) yerleştirilmiştir.


Çevik

Yaklaşık 13 metre uzunluk ve 860 mm zemin yüksekliği ve 3,40 m araç yüksekliği değerleri ile tüm MAN Lion´s Regio modelleri son derece çevik yapıdadır. Bu durum iki akslı Lion´s Regio, Lion´s Regio C ve ayrıca üç akslı versiyon olan Lion´s Regio L için de geçerlidir, bu modelde yol tutuşu yönlendirmeli ilave bir aks da mevcuttur. Bağımsız süspansiyon sistemine sahip ön aks her türlü yol koşulunda yerle temas edilmesini garanti etmektedir.


Konforlu

MAN Lion's Regio yolcu otobüsleri uzun yolculuklar için de üst seviyede bir oturma konforu sunmaktadır. Bu otobüslerde bagajlara yönelik çok sayıda saklama gözü ve iç mekana yönelik optimum aydınlatma konseptleri kullanıma sunulmaktadır. MAN Lion´s Regio modelinde opsiyonel olarak bir tuvalet ve mutfak da kullanıma sunulmaktadır. Sürücü konforunun arttırılması amacıyla sürücü bölümü kişisel sürücü isteklerine uygun olarak tasarlanabilmektedir.

Tüm yollar için verimli tahrik

MAN Lion´s Regio'nun her yol koşulunda performanslı kalabilmesi için dinamik bir tahrik teknolojisi tarafından sabit güç oranları sağlanmaktadır. Yatay monte edilmiş Common Rail motorlar ve dört adet seçilebilir şanzıman modeli birbirleri ile mükemmel uyum göstermektedir. Altı silindirli, torku güçlü dizel motorlar sayesinde - 10,5 litre silindir hacmi ve 235 kW (320 PS) veya 294 kW (400 PS) - son derece yeterli bir sürüş dinamiği elde edilmektedir. Altı vitesli manuel şanzıman veya tam otomatik veya dokunmatik kol üzerinden manuel işletimi mümkün olan 12 kademeli MAN TipMatic® sürtünmesiz bir güç aktarımı sunmaktadır - Opsiyonel olarak otomatik bir şanzıman (dört veya altı vitesli - 320 PS veya 360 PS motorlar) kullanımı da mümkündür.

MAN Lion´s Regio – Motora genel bakış

Coğrafi şartlara ve yol koşullarına bağlı olarak torku güçlü altı silindirli bu motorlar - 10,5 litre silindir hacmi - kesintisiz performans değerlerine ulaşmaktadır. Sunulan performans gamı giriş seviyesi motor donanımı olan 235 kW (320 PS) ile tam bir canavar olan 294 kW (400 PS) arasındadır. Motorlara yönelik ayırıcı farkları aşağıda bulabilirsiniz:

Her zaman duruma hakimdir

Zorlu coğrafi şartlara sahip uzun yol sürüşlerinde de MAN Lion´s Regio aktarma organları mükemmel bir uyum göstermektedir. Optimum güç->dinamik aktarımını sağlamak için bu otobüs serisinde altı vitesli manuel şanzıman veya otomatikleştirilmiş 12 vitesli manuel şanzıman MAN TipMatic® kullanılmaktadır. Ayrıca bu şehirlerarası otobüs modellerinde opsiyonel olarak 320 ve 360 PS motor varyantı sunan entegre vites programlı bir otomatik şanzıman da (dört veya altı vitesli) kullanılabilir.

Manuel altı vitesli şanzıman ZF (standart donanım): Standart donanım olarak tüm MAN Lion´s Regio seri otobüs modellerinde altı vitesli manuel şanzıman mevcuttur. Bu şanzıman şehiriçi ve şehirlerarası sürüşlerde dinamik bir güç aktarımı sağlar. Bu şanzıman uygun montaj imkanları ve düşük ağırlığı ile ön plana çıkmaktadır. Sürücü koltuğunun yanında bulunan kısa Joystick tipi vites kolu vites geçişlerinin yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Otomatikleştirilmiş on iki vitesli manuel şanzıman MAN TipMatic® (opsiyonel donanım)

Doğru vites değiştirme anlarına uyulması durumunda MAN Lion´s Regio son derece ekonomik sürüş özelliklerine sahiptir. Bu ekonomik sürüş görevi otomatikleştirilmiş on iki vitesli manuel şanzıman MAN TipMatic® teknolojisi tarafından başarıyla gerçekleştirilir. Bu şanzıman ile sürücü münferit vites geçişlerini tam otomatik veya dokunmatik kol üzerinden manuel olarak gerçekleştirebilir. Takılı olan vites ekranda gösterilir.

Gösterge panelinde bulunan bir şalter üzerinden MAN EasyStart kalkış yardımı aktifleştirilebilir. Fren yapılması durumunda bu sistem otomatik olarak devre dışı kalır ve başka bir sürücü müdahalesine gerek yoktur.

TopoDyn Life vites programlı otomatik şanzıman ZF EcoLife (opsiyonel donanım): Bu şanzıman modeli özellikle yüksek giriş torku değerleri ve entegre birincil retardere yönelik uzun süreli yüksek frenleme torkları (birincil tarafta 650 Nm oranında artış) ile ön plana çıkmaktadır. Uzun kullanım ömrü ve entegre elektronik kumanda sistemi de verimlilik artıları olarak göze çarpmaktadır. Tork sönümlemesine sahip bir konvertör sayesinde daha iyi bir ivmelenme ve daha konforlu küçük vites geçişleri mümkün olur. Coğrafi şartlara ve yolcu sayısına bağlı olarak vites programı tarafından mevcut beş program arasından en uygun olanı otomatik olarak seçilir.

SensoTop vites programlı otomatik şanzıman Voith DIWA (opsiyonel donanım)*: Bu şanzımanın ayırıcı özellikleri arasında elektronik aktarma organları bağlantısı, verimli mekanik-hidrolik güç dağılımı ve performanslı ikincil retarder sayılabilir. Bu Voith otomatik şanzımanda coğrafi şartlara adaptasyonlu SensoTop vites programı kullanılmaktadır, bu program ağır araç sınıflarında da optimum vites devir sayılarını elde ederek önemli oranda yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Bunun haricinde ayrı, bakım gerektirmeyen bir yükseklik ölçer tarafından rampa ve eğim değerleri algılanmaktadır. Vites programı coğrafi şartlara bağlı olarak optimum vites geçiş noktaları belirlemektedir.

*400 PS için mevcut değil

Güvenli ve verimli sürüş

Gelecekte güvenliğe, kalite ve güvenilirliğe yönelik beklentiler giderek artacaktır.

Çok sayıda teknik geliştirme ve yenilik daha ilk bakışta göze çarpmaktadır – örneğin iskelet yapısında, tahrik sisteminde, yürüyen aksamda veya yardımcı sistemlerde. Burada da MAN eksiksiz niteliktedir.

MAN Lion´s Regio* güvenlik donanımları:

 • Elektronik fren sistemi (EBS)
 • Lastik basıncı kontrol sistemi TPM (Opsiyonel)
 • Lastik onarım kiti (RRK) (Opsiyonel)
 • MAN BrakeMatic®
 • Elektronik stabilite programı (ESP)
 • MAN TipMatic®
 • Yangın koruması


Her gün ve her sürüş sırasında en yüksek verimlilik

Daha az yakıt, daha fazla hareket: Dinamik Common Rail motorları son derece fazla güç üreten, tüketim değerleri düşük ve çevre dostu yapıdadır. Bu sayede otobüsler sorunsuz bir şekilde Euro 5 ve EEV egzoz gazı normunu karşılayabilmektedir. Bu bağlamda MAN Lion´s Regio günümüzün mobilite sorularına verilebilecek en iyi cevaptır. Aynı şekilde orta mesafe sürüşlerde veya uzun yolculuklarda şaşırtıcı bir performans verimliliği de elde edilmektedir — Her gün ve her hedef için tek otobüs.

 • Euro 6
 • Selektif katalitik deoksidasyon (SCR)
 • MAN CRTec®
 • Modern şanzıman teknolojisi

MAN Servis sözleşmeleri

MAN Truck & Bus AG kısa sürede kendini amorti eden kişisel hizmet paketleri sunmaktadır – Mutlak güvenilirlik ve en üst seviye kalite.


MAN satış sonrası portalı

Yeni MAN satış sonrası portalı üzerinden MAN satış sonrasına yönelik tüm önemli bilgileri ve hizmetleri çağırabilirsiniz.

MAN satış sonrası portalı


MAN TopUsed İkinci el araçlar

MAN Truck & Bus AG, bir MAN Lion´s Regio otobüs serisi modelini ikinci el olarak temin etme imkanını sunmaktadır. Taleplerinize uygun şehiriçi otobüsü bulmak için kapsamlı arama fonksiyonlarından faydalanın.

MAN ikinci el araçlar

Ayrıntılar farkı ortaya koymaktadır

MAN Lion'´s Regio ile yolculuk eden herkes için yeterli alan ve konfor mevcuttur. İç mekan konsepti en küçük ayrıntıya kadar hassasiyetle düşünülmüştür ve sadece yolcu otobüslerinde sunulan bir lükse sahiptir. Arttırılmış dikey yüksekliği, araç orta kısmındaki geniş ayakta durma platformu ve açık eşya koyma gözleri ile iç mekan tek kelimeyle etkileyicidir. Dış mekana yönelik önemli ölçüde arttırılmış görüş imkanı sunan alçaltılmış renkli cam pencereler bu etkileyici konsepti destekler niteliktedir. İç mekana yönelik dolaylı aydınlatma konsepti konforlu bir atmosfer hissiyatı uyandırmaktadır. Tam otomatik klima sistemi iç mekan sıcaklıklarını ayarlamakta ve hava kalitesini iyileştirmektedir.


Atmosfer

Klima sistemi

Tüm MAN Lion´s Regio serisi şehirlerarası otobüsleri opsiyonel klima sistemi montajı için ön donanımlıdır. Bu klima sistemleri sayesinde iç mekanda yolculuk sıcaklığının tam otomatik olarak ayarlanması mümkündür. Aynı şekilde bu klima sistemi sayesinde her daim yüksek bir hava kalitesi sunulmakta ve araç iç mekanı düzenli olarak temiz hava ile beslenmektedir. Her oturma yerinin üst kısmında bulunan havalandırma üfleçleri ve hava tahliye konsepti en küçük ayrıntıya bile önem verildiğinin kanıtıdır. İç mekandaki kirli hava bagaj bölümünün üzerinden dışarı atılır, bu sayede toz ve nem bagajlardan uzak tutulmuş olur.

Oturma yerleri

Oturma konforu uzun mesafeler için bile yeterli seviyededir. Lion´s Regio modelleri için opsiyonel donanım olarak ergonomik ve dayanıklı yapıda çanak tipi seyahat koltukları da kullanıma sunulmaktadır.Ayakta durma platformu

İhtiyaç ve kullanım alanına bağlı olarak MAN Lion´s Regio içinde değiştirilebilir esnek bir araç sahanlığı kullanılabilir. Bu sahanlık yolcular için ayakta durma yeri olarak kullanılabildiği gibi tekerlekli sandalye yeri olarak da kullanılabilir, bu sayede engelli yolculara da rahat bir yolculuk imkanı sunulmuş olur. Arka kapıya monte edilen opsiyonel bir engelli lifti sayesinde engelli kişilerin ve tekerlekli sandalye sürücülerinin güvenli bir şekilde otobüse binmeleri sağlanır.Yan camlar

MAN Lion´s Regio'nun önemli ölçüde aşağı uzatılmış yan camları dışarıyı izlemek isteyenler için daha fazla görüş alanı sunmaktadır. Sıcak günlerde güneşin doğrudan aracın içine geldiği durumlarda, düşük seviyede renklendirilmiş yan camlar doğrudan gelen ışınları kırarak ekstra bir konfor sunmaktadır.

Aydınlatma

MAN Lion´s Regio içinde ferahlık ve davetkar bir izlenim yaratan konfor hissi iç mekana yönelik ilk bakışta kendini göstermektedir. Bu hissin nedeni konforlu bir iç mekan hissi uyandıran dolaylı ışık konseptidir. Aşağı doğru uzatılmış görüş pencereleri yolcu bölümünün optimum seviyede aydınlık kalmasını sağlar. Gece sürüşleri sırasında ortam karanlık olduğunda ise, her koltuğun üzerinde bulunan ve ayrı olarak kullanılabilen okuma lambaları fark yaratacaktır. Dolaylı kademeli aydınlatma sistemleri biniş ve inişlerdeki güvenliği sağlamaya yönelik olarak tasarlanmıştır.


Donanım

Biniş ve iniş yerleri

MAN Lion´s Regio, 860 mm'lik zemin yüksekliği ile şehirlerarası yolculuk kullanımları için mükemmel uyumludur. Fakat düzenli hat trafiğinde de şaşırtıcıdır, 2-3 basamaklı biniş ve iniş yerleri sayesinde araca konforlu şekilde binmek ve inmek mümkündür. Engelli ve yaşlı kişilerin otobüsün içine daha rahat binmesini sağlamak amacıyla arka kapıya ayrıca bir engelli rampası veya engelli arabası lifti de yerleştirilebilir.

Tavan kanalları

Tavan kanallarında opsiyonel hava üfleç setleri olan büyük açık bir eşya rafı kullanıma sunulmuştur. Küçük el bagajlarından orta büyüklükte seyahat çantalarına kadar bagajların bu raflarda güvenle taşınması mümkündür.
Opsiyonel donanım

Tuvalet, buzdolabı, mutfak ve DVD sistemi ile 19 inçlik monitörden (2. kapıda, sabit) oluşan opsiyonel donanım seti ile Lion's Regio hafta sonlarına yönelik tam kapsamlı bir kombi otobüse dönüşmektedir.

Uzun yol sürücüleri için rahat çalışma yeri

Uzun sürüşlerde ve sarsıntılı yollarda sürücüyü konforlu bir sürüş bölümü beklemektedir. Sürücü bu sayede her zaman tam konsantrasyonlu olarak kalabilir ve aracına hakim olabilir. Bu nedenle MAN Lion´s Regio serisi otobüslerin sürücü bölümü sürücünün bireysel ihtiyaçlarına optimum seviyede uygun olarak tasarlanmıştır. Sürücü bölümü düzenli ve kolay anlaşılır yapıdadır, kumanda elemanlarına erişim kolaydır. Merkezde elipsoid yapıdaki gösterge çerçevesi yer almaktadır (büyük, krom kaplama analog göstergeler). Sürücü, orta noktaya yerleştirilmiş olan sürücü ekranı üzerinden araç üstü diyagnoz sistemi yardımıyla hızlı ve rahat bir şekilde araca yönelik verilere dair sorgulama yapabilir. Ergonomik sürücü koltuğu son derece rahat yapıdadır, koltukta opsiyonel entegre bir bel omuru ve yan destek (IPS) tertibatı mevcuttur.

İç mekan konsepti dahilinde daha birçok ayrıntı düşünülmüştür: Kişisel eşyalara yönelik çok sayıda eşya koyma gözü mevcuttur. Ayrıca sürücü bölümü kliması iç mekandan bağımsız olarak ayarlanabilmektedir. Talep üzerine yarım boy ayırma panelleri, yüksek ve saydam bir arka panel veya katlanır kapılı bir sürücü kabini entegrasyonu da mümkündür — Uzun yol sürüşlerine optimize edilmiş sürücü bölümü.

Genel bakışta öne çıkanlar:

 • IPS destekli ergonomik sürücü koltuğu (Opsiyonel)
 • Yüksek kullanım konforu ve en iyi görüş alanı
 • Kolay anlaşılır krom tasarım gösterge çerçevesi
 • Araç üstü diyagnoz için kolay okunur ekran
 • Sürücüye yönelik çok sayıda eşya ve saklama gözü
 • Tavan ve konvektör ısıtıcısı ve klima sistemi sürücü bölümü üzerinden ayarlanabilir
 • Sürücü bölümüne yönelik ayrı klima sistemi
 • Sürücü bölümü ile yolcu bölümü arasında ayırma panelleri
 • Elektrik kumandalı ön cam ve sürücü camı güneşlikleri