MAN TGX EfficientLine: Yakıt tasarruf uzmanı

MAN TGX EfficientLine şu ana kadar birçok ödül kazanmış bir kamyondur, örneğin: "Fleet Truck of the Year" (Yılın filo kamyonu) ve "Green Truck 2011" (Yılın yeşil kamyonu 2011). Ekonomi, yakıt tüketimi ve dayanıklılık Efficient Line modellerinin güçlü yönleri arasındadır. Araç filonuza bir TGX EfficientLine eklemeniz durumunda, uzun yol taşımacılığındaki rekabet ortamına en iyi şekilde hazırlıklısınız demektir. Sürekli olarak maksimum yakıt tasarrufu yapmak üzere tasarlanmış TGX EfficientLine size her kilometre için ayrı bir verimlilik sunmaktadır.

MAN EfficientLine'ın yakıt tasarruf donanımını etkileyici paketler halinde aynı donanım kapsamında serbest konfigüre edilen bir araca kıyasla önemli bir fiyat avantajı ile temin edebilirsiniz. EfficientLine teklifleri müşteri taleplerine göre esnek şekilde adapte edilebilmektedir. MAN TGX ve TGS tasarruf paketleri değişken kapsamlarda sunulmaktadır. XLX kabine sahip iki akslı TGX yarım römorklu kamyon temel modelinin yanında ayrıca büyük ve küçük kabinlere ve farklı süspansiyon varyantlarına (EfficientLine paketleri ile) sahip 3 akslı TGX modelleri de mevcuttur. TGS'ye yönelik uzun yol taşımacılığı kullanımı için de MAN EfficientLine paketleri kullanıma sunulmaktadır. Bu sayede örneğin yakıt tankerleri aerodinamik optimum bir çekme makinesi ile kombine edilebilmektedir.

Verimlilik arttırıcı birçok ayrıntı ve dinamik motor donanımları sayesinde her zaman garantili sürüşler sizi beklemektedir.


Verimlilik

Uzun yol taşımacılığında yakıt tüketiminin azaltılması en önemli faktördür, bu sayede aracın toplam işletim giderleri (TCO - Total Cost of Ownership) minimize edilebilmektedir. MAN TGX EfficientLine teknik tasarruf potansiyellerinin sınırlarını belirlemektedir. Yakıt cimrisi motor donanımı ve yenilikçi şanzıman teknolojisi sayesinde masraflar önemli oranda azaltılmaktadır. Verimlilik optimizasyonlu bu yarım römorklu kamyon çok sayıda önlemi ve ilave donanımı birleştirmektedir, bu sayede uzun yol taşımacılığında verimli performansı en uç seviyelere kadar taşıyabilmektedir.


Ekonomik

Yakıt fiyatları sürekli artmakta ve araca yönelik toplam işletim giderleri içerisinde % 30'luk pay ile en üst kalem olma niteliği taşımaktadır. MAN TGX EfficientLine verimlilik fonksiyonları bulunan kusursuz donanımı sayesinde standart yarım römorklu kamyonlara kıyasla 100 kilometrede 3 litre oranında dizel tasarrufu sağlamaktadır. Yıllık 150 000 kilometrelik sürüş veya dört yıllık bir kullanım süresi sonunda tasarruf potansiyeli 18 000 litreye kadar çıkabilmektedir – Büyük sınırlamalara gerek duymayan bir tasarruf dersi niteliğindedir.


Çevre Dostu

Ekolojik bilanço değerleri ile de MAN TGX EfficientLine son derece verimli bir yapıdadır: Yakıt tüketiminin önemli ölçüde azaltışmış olması, düzenli olarak daha az CO2 emisyonu demektir. Teknik açıdan maliyetli önlemler olmadan. Bu sayede yıllık ortalama 12 ton daha az CO2 atımı olmaktadır ve çevre korumasına önemli bir katkı yapılmaktadır.

Daha az yakıt, daha fazla çevre dostu

Komple aktarma organlarının optimizasyonu sayesinde bu yarım römorklu kamyon 100 kilometrede 3 litreye kadar dizel tasarrufu sağlamaktadır. Bu durum sadece araç masrafları bakımından değil, aynı zamanda daha düşük CO2 emisyonu nedeniyle çevre açısından da faydalıdır. 150 000 kilometrelik yıllık sürüş sonrasında veya 4 yıllık kullanım süresi sonunda 18 000 litreye kadar dizel tasarrufu sağlanmaktadır - 20 000 Euro ve 47 ton CO2'ye karşılık gelir.

Test edilmiş ve onaylanmış yeni motor teknolojisi kombinasyonları:

 • Euro 6'da 360 ila 480 PS güç için D20 ve D26 serileri altı silindirli Common-Rail motorlar
 • Common Rail enjeksiyon sistemi daha fazla performans ve daha az tüketim için tam kapsamlı bir esneklik sunmaktadır.
 • İki kademeli şarj Euro 6 kapsamında motor uyumunu optimize etmekte ve geniş bir devir sayısı bölgesinde daha iyi egzoz gazı değerlerini mümkün kılmaktadır.

Uzun yol taşımacılığında masraf uzmanı: MAN TGX EfficientLine

Sürekli tüketim azaltmasına yönelik olarak tasarlanan TGX EfficientLine, standart araçlara kıyasla 100 kilometrede 3 litreye kadar yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde yılda 4.500 litreye kadar dizel tasarrufu sağlar. Bu da yıllık yaklaşık 8.500 Euro demektir. EfficientLine konfigürasyonu TGX yarım römorklu kamyonlar için iki akslı olarak sunulmaktadır. EfficientLine paketleri ayrıca TGX 3 akslı modeller ve uzun yol taşımacılığında kullanılan TGS araçları için de mevcuttur. Araç filosunun sürekli takibine yönelik olarak TGX EfficientLine standart donanım paketi olarak MAN TeleMatics® ile donatılmıştır.


Şanzıman — Vites geçişlerinde verimlilik.

MAN TGX EfficientLine birinci sınıf alternatifler arasında seçim imkanı sunmaktadır: Manüel şanzımanlar 16 vitesli ve Servo-Shift-sistemli (daha düşük vites sürtünmesi ve kısa vites yolu için) olarak Overdrive ve Direktdrive şanzıman tipleri ile sunulmaktadır. Opsiyonel olarak ayrıca MAN ComfortShift sistemi de monte edilebilir. Burada sürüş işletiminde debriyaj, vites kolundaki bir düğme üzerinden kumanda edilebilmektedir. Bu sayede debriyaj pedalına basılmasına gerek kalmadan verimli vites geçişleri yapılabilmektedir. Tempomat ComfortShift viteslerde aktif kalır.

MAN TipMatic® — Daha az yakıt ve ağırlık, kolay kullanım sayesinde daha fazla güvenlik

Yoğun şehir trafiğinde, rampalarda ve eğimli yollarda veya doğru yol aranması sırasında sürücünün vitesle ilgili sorun yaşamaması gerekmektedir, aksine tam olarak trafiğe konsantre olmalıdır. Uzun otoban rampalarında TipMatic® doğru zamanda doğru vitese geçiş yapar. Motor freni çalıştırıldığında, otomatikleştirilmiş şanzıman kendiliğinden optimum düşük vitese geçiş yapar ve MAN motor freni EVB'ye yönelik tam fren gücü kullanıma sunulur. Bu fonksiyon trafik güvenliğine yönelik bir artı değer niteliğindedir.

On iki vitesli vites sistemi yüke ve eğime bağlı olarak optimum vites stratejisini ayarlar ve dizel yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur. TipMatic® Profi modeli tam otomatik geçişleri mümkün kılmaktadır – Fakat istemesi durumunda sürücü direksiyondaki dokunmatik kol üzerinden vites kademesini manüel olarak da seçebilir. Sadece otomatik modda çalışan MAN TipMatic®-Filo opsiyonel bir donanımdır.

Talebe bağlı aşınmasız sürekli fren

Kompakt, şanzıman muhafazasına entegre edilmiş sürekli fren (Intarder) uzun yol taşımacılığı için ekonomik bir seçim niteliğindedir. Düşük ağırlığa sahiptir, bakım gerektirmez ve ayak freninin korunması ve daha yüksek bir ortalama taşıma hızına ulaşılması gibi ekonomik avantajlar sunmaktadır. Minimize edilmiş hava akımı ve rölanti kayıpları sayesinde bu fren sistemi ayrıca yakıt tasarrufuna da katkıda bulunmaktadır. Özel kullanımlara yönelik talep üzerine MAN PriTarder® de sunulmaktadır, dünyanın su devresine entegre edilmiş ilk birincil retarderidir, yavaş sürüşlerde de en yüksek fren gücünün elde edilmesini sağlar.


Stabil Şasi

Uluslararası uzun mesafe taşımacılığının birçok yönü vardır. MAN TGX EfficientLine'ın da. MAN tarafından tüm beklentilere ve görevlere yönelik geniş bir araç çözümü yelpazesi sunulmaktadır. TGX yarım römorklu kamyonlar için iki aks mesafeli ve iki akslı modeller, çok sayıda geçerli ön aks yükü, düz yay/havalı süspansiyon ve tam havalı süspansiyon sistemleri ve Euro römorklu araçlara ve Hacim römorklu araçlara yönelik farklı donanım yükseklikleri sunulmaktadır. TGX yarım römorklu kamyonları için ayrıca farklı aks mesafelerine ve karoseri yüksekliklerine sahip üç akslı modeller ve ön ve arka ilave akslı modeller de mevcuttur.

Üzerine donanım eklenme kabiliyeti - İyi bir şasi, stabil bir taban

Çok dayanıklı ince taneli çelikten üretilmiş şasi, düşük bir net ağırlık ve üstün donanım eklenme kabiliyeti ile birlikte yüksek bir kırılma ve bükülme mukavemeti sunmaktadır. Serbest yapıdaki şasi üst kenarı sayesinde her türde tavan aksesuarı hızlı ve ekonomik bir şekilde monte edilebilmektedir. Mevcut delikli paneller sayesinde, ilave montaj ve donanım eklemeleri kolaylıkla yapılabilmekte ve zaman alıcı delme işlemlerine gerek kalmamaktadır. Çevre dostu su bazlı boyalar kullanılarak oluşturulmuş modern boyama konsepti tüm karoseri ve şasi parçaları için güvenilir bir korozyon korumasını garanti etmektedir.Emniyetli konfor

TGX yürüyen aksamının tüm elemanları konfor, güvenlik ve optimum ekonomi sunacak şekilde tasarlanmıştır. Hipoid tahrikli aks düşük net ağırlığı, yüksek taşıma kabiliyeti, yüksek performans aralığı ve uzun yağ değişim aralıkları (500.000 km'ye kadar) ile dikkat çekmektedir. Tüm akslar bir HUB ünitesi üzerinden işletilmektedir, bu sayede kolay ve hızlı fren diski değişimleri mümkün olmaktadır. Bu durum bekleme sürelerinden ve atölye masraflarından tasarruf edilmesi anlamına gelmektedir.

X-direksiyon kolu teknik bir başarı ortaya koymaktadır. Bu kol, üçgen kontrol kolu ile viraj demirini tek yapı altında birleştirmektedir. Avantajları: Mükemmel sürüş stabilitesi ve yön sabitliği ve manevra stabilizasyonu, düşük araç ağırlığı ve bu sayede daha fazla taşıma kapasitesi.XLX-Sürücü Kabini

Standart donanım olarak EfficientLine'da orta yükseklikte tavana sahip bir XLX sürücü kabini bulunmaktadır. XLX kabinli temel modelin yanında ayrıca daha büyük boyutlarda (XXL) veya daha küçük boyutlarda (LX) kabinleri bulunan EfficientLine paketleri de temin edilebilmektedir.

Uzun yol taşımacılığı sürücü kabini geniş bir iç mekana, etkileyici bir ambiyansa, yüksek seviyede konfora ve pratik saklama gözlerine sahiptir. Standart donanım olarak XLX sürücü kabininde bir adet konfor yatak mevcuttur, talep üzerine ikinci bir yatak da temin edilebilmektedir.

Sürücü için avantajlar:

 • Ferah ve geniş iç mekan
 • Geniş alanlı yataklar
 • Ön camın üzerinde bulunan kolay erişilebilir saklama gözleri
 • Alçak yapıda motor tüneli – Komple sürücü kabininde yüksek konsept
 • Yolculuklara yönelik cömert depolama alanı imkanı

Şirket sahibi için avantajlar:

 • Sürücü kabini her türde konteyner için uygundur
 • İlgili konteyner bağlantısı ile birlikte düşük hava direnci (yakıt tüketimi), XXL sürücü kabini ile karşılaştırmalı olarak (daha alçak alın yüzeyi sayesinde)
 • XXL sürücü kabinine kıyasla daha düşük dış yükseklik – üzerine donanım eklenme kabiliyeti yüksek (örneğin soğutma ünitesi)
 • Yük taşıma kapasitesi avantajı ile birlikte XXL sürücü kabinine kıyasla ağırlık avantajı
 • Üniversal kullanım alanı sayesinde sorunsuz ikinci el satış imkanı

Çalışma Konforu

Bir bakışta mükemmellik

Verimlilik, güvenlik ve müşteri memnuniyeti her zaman sürücüden başlar. Sürücünün kumanda performansı güvenilir bir taşıma ve güvenli, ekonomik bir sürüş şekli için belirleyici faktördür. Sürücü yerinin mükemmel donanımlı olması taşıma sonuçlarını olumlu yönde etkiler.

Göstergeler iyi görünür yapıdadır, kumanda elemanları mantıksal çerçevede yerleştirilmiştir ve erişimleri kolaydır. Çok fonksiyonlu direksiyonun yüksekliği ve eğimi kademesiz olarak ayarlanabilir ve yukarı katlanabilir.


Opsiyonel kamyon-navigasyon sistemi (Trafik bildirim kanalı (TMC) bulunan ve büyük renkli ekranlı) ile birlikte standart donanım olarak sunulan MAN Media Truck (MMT) Advanced radyodan, çok sayıda pratik eşya gözüne kadar her bir ayrıntı ergonomik mükemmellik prensibinde tasarlanmıştır. Orta noktaya LCD ekranlı merkezi gösterge paneli yerleştirilmiştir, bu sayede sürücünün güncel önemli bilgilere erişmesi sağlanmaktadır. Kullanıcı dostu menü yönlendirmesi sayesinde araca yönelik farklı işletim durumları ve servis bilgileri çağrılabilir. Standart donanım olarak sunulan çok fonksiyonlu direksiyonun tuşları üzerinden sürücü gelen çağrılara cevap verebilir, radyo ayarlarını değiştirebilir ve tempomat fonksiyonlarını kumanda edebilir — Ellerini direksiyon çekmesine gerek yoktur.


Kamyon sürücüsü için sırt desteği

Uzun ve yorucu bir günü arkada bırakan kişi bunun izlerini sırtında taşımamalıdır. Bu nedenle TGX, alışılmışın dışında yüksek bir ergonomik yapıya sahip koltuk kalitesi sunmaktadır. Pnömatik yükseklik ayarı ve dikey süspansiyon ayarı gibi çok yönlü ayar imkanları sayesinde koltuk konumu tamamen kişisel istekler doğrultusunda ayarlanabilmektedir. Daha fazla konfor isteyen müşteriler için, ilave koltuk ısıtması, pnömatik bel omuru desteği, yan destek ve omuz ayarı, hidrolik sönümlemeli yatay destek veya ayarlanabilir koltuk minderi derinliği imkanları sunan donanım siparişleri de mümkündür. "Nonplusultra" olarak adlandırılan bir klimalı koltuk da mevcuttur, bu koltuğun minderinde ve arkalık kısmında sıcak veya soğuk hava üflemesini sağlayan bir sistem yer almaktadır. Mekanın sıcak olması durumunda ısıtmasız bir hava akımı sayesinde ferahlama sağlanmaktadır. Yolcu koltuğu dinlenme konumuna kadar ayarlanabilmektedir — Küçük molalar için idealdir.


Çalışma sırasında iyi bir klima ortamı

MAN TGS EfficientLine iç mekanında konforlu bir klima ortamı sağlamak için otomatik sıcaklık ayarlı klima sistemi kullanılmaktadır. Bu klima sistemi son derece sessiz çalışmakta ve hava akımı cereyan oluşturmadan eşit dağılımlı olarak hareket etmektedir. İlave kalorifer olarak MAN tarafından termostat fonksiyonlu hava ısıtma cihazları sunulmaktadır. Ayrıca stand tipi bir klima sistemi de mevcuttur, bu sistem sayesinde önceden seçilen sıcaklık değeri motor çalışmadığında da aracın içinde korunabilir.


Ev Konforu

Konforlu uyku

İyi bir uyku sonrasında gün daha iyi başlar. MAN TGX EfficientLine iç mekanında, latalı ve beş bölgeli soğuk köpük şilteli yüksek kalitede yataklar sayesinde son derece konforlu uykular garanti edilmektedir. Değiştirilebilir minderlere yönelik kumaş kılıf nefes alan yapıdadır ve yıkanabilir. Alt yatak yüzeyi 1,71 metrekarelik konforlu bir alan sunmaktadır, üst yatak yüzeyi ise 1,50 metrekaredir — Rahat hissetmek için yeterli alan mevcuttur.

Eşya rafları ve yataklar bir arada

Çok fonksiyonlu eşya gözü, üst yatağa alternatif olarak sunulmaktadır, yakl. 200 litrelik bir yükleme alanına sahiptir ve kıyafetler ve çantalar için idealdir. Tam kapalı konumda park edilmiş araçta ikinci sürücü için dinlenme yeri olarak kullanılabilir. Yatağın üst kısmında maksimum boş alanın sağlanması için çok fonksiyonlu saklama gözü komple kapatılabilmektedir.

Düzenli ve hafif yapıda tasarlanmıştır

XXL ve XLX sürücü kabinine yönelik ön camın üzerinde bulunan büyük gözler ve sürücünün üzerinde bulunan eşya gözündeki dört DIN sürgülü parça sayesinde bagajlar ve diğer eşyalar için geniş bir alan sunulmaktadır. Orta konsolda bir gözlük koyma yeri, kalem ve bardak tutucusu ve geniş çekmeceler mevcuttur.

Güvenli ve verimli sürüş

Taşımacılıkta güvenliğin pek çok unsuru bulunur. Sürücünün tehlikeli durumlarda hızlı ve duruma uygun reaksiyon gösterme yeteneğinin yanı sıra asistan sistemleri de büyük önem taşır. MAN Kamyon & Otobüs departmanı tarafından her iki durum için de yenilikçi çözümler geliştirilmiştir: Profesyoneller için sürücü eğitimleri ve sürücüyü günlük ve zor durumlarda destekleyen elektronik asistan sistemleri.


MAN TGX EfficientLine* güvenlik donanımları

 • Mesafe kontrollü hız sabitleyici (ACC)
 • Aktif sarsıntı istikrarı (CDC)
 • Elektronik stabilite programı (ESP)
 • Lastik basıncı kontrol sistemi
 • Şerit takip asistanı (LGS)
 • Acil fren asistanı (EBA)

Taşıma verimliliği: Verimli ve sürekli mobilite için program

Güçlü bir ekonomik yapı için sorunsuz işleyen bir mobilite gereklidir. Değerli enerji kaynaklarını korumak için ticari araçların mümkün olduğunca yakıt tasarruflu olarak seyahat etmesi gereklidir. Sürekli ve maksimum yakıt tasarrufu odaklı tasarlanan EfficientLine kamyonlar her türde beklentiye cevap verebilir niteliktedir. EfficientLine donanımı farklı kapsamlarda tüm TGX modelleri için sunulmaktadır. Yarım römorklu kamyon 4x2 veya uzun yol taşımacılığına yönelik istenen bir araç 4x2 veya EfficientLine paketli 6x2 – Bu verimli kamyonlar ile sadece giderlerden tasarruf etmekle kalmazsınız, aynı zamanda CO2 emisyon değerleri konusunda da diğer bütün rakipleri geride bırakmış olursunuz.

MAN EfficientLine'ın yakıt tasarruf donanımını etkileyici paketler halinde aynı donanım kapsamında serbest konfigüre edilen bir araca kıyasla önemli bir fiyat avantajı ile temin edebilirsiniz.

EfficienLine paketlerinin en etkileyici faktörleri şunlardır (Aerodinamik paket ile veya olmadan):

 • Lastik basınç yönetimi APM
 • Optimize edilmiş aktarma organları
 • Aerodinamik
 • Alüminyum jantlar (Dura-Bright yüzey) ve basınçlı hava depoları
 • Lastik basıncı kontrol sistemi TPM
 • Enerjik lastik seti

MAN servis sözleşmeleri Avrupa genelinde geçerlidir

Usulüne uygun bakım ve profesyonel onarım çalışmaları güvenliği arttırmakta ve aracınızın kullanım ömrünü uzatmaktadır. Bu nedenle servis durumunda ilk tercih mutlaka yetkili bir MAN servis işletmesi olmalıdır. Ancak burada güvenilir ve yüksek kalitede bir servis hizmeti alınması mümkündür. MAN bakım ve onarım sözleşmeleri ile araç sahipleri her zaman garanti altındadır: Asıl işinize konsantre olabilirsiniz, servis işlerini MAN halleder. Yurtdışında da mobilite hizmetlerini sunabilmek için MAN servis sözleşmeleri Comfort, ComfortPlus, ComfortRepair ve ComfortSuper artık Avrupa çapında geçerliliğe sahiptir. Sözleşme türüne bağlı olarak genel bakımlar, yasal olarak öngörülen kontroller veya işletim koşullu aşınmalara neden olabilecek kusurların giderilmesi artık yurtdışında da mümkündür. Bölgesel MAN servis istasyonu bu durumda araç filosuna yönelik istekler ile ilgilenir.

Uygun hizmet teklifi

Uzun yol taşımacılığı segmentinde MAN tarafından kapsamlı bir hizmet teklifi sunulmaktadır, bu hizmetler verimlilik teknolojileri ile birlikte toplam işletim giderlerinin düşürülmesini sağlar:

 • MAN ProfiDrive® tarafından sağlanan sürücü eğitimleri
 • Komple aktarma organlarına yönelik servis sözleşmeleri ve dünya çapında satış garantileri (uzun dönemler ve kat edilen km'ler için de)
 • Finansman ve finansal kiralama modelleri - Örneğin MAN Finans tarafından sunulan araç ve GAP sigortaları
 • Daha fazla esneklik için MAN Kiralık araçlar tarafından sunulan geniş kiralık araç teklifi